We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD, Rakka'dan çıkardığı DEAŞ'lıları Türkiye'ye göndermiş 

92 15 91
15.11.2017

“Büyük Rakka operasyonu”nun göstermelik bir medya şovu olduğu bugün daha iyi anlaşılıyor. BBC’nin görüntüleriyle servis ettiği habere göre ABD ve PYD/YPG, Rakka’da DEAŞ’lıları anlaşmalı olarak silah ve mühimmatlarıyla beraber gizlice tahliye etmiş. Daha da önemlisi, Rakka’dan çıkarılan DEAŞ’lıların bir kısmı, kaçak yollardan Türkiye’ye gönderilmiş.

Suriye’nin kuzeyinde olup bitenlere dair hikayeleri bugüne kadar hep uluslararası ajanslardan dinledik. Gerçekte Suriye’de ne olup bittiğine dair bilgilerimiz yabancı ajansların ve yerli hikayecilerin anlattığı kadardır, fazlası değil.

Asıl dikkat edilmesi gereken iletişim mekanizması da zaten bu; Batılı haber ajansları, sahada ABD öncülüğünde operasyon yapan koalisyon devletlerinin izin verdiği bilgileri aktarır, bu medya zincirinin içerideki yerli işbirlikçileri de servis edilen haberleri kendi ülke koşullarına uygun şekilde hikaye eder.

Suriye’nin kuzeyinde olup bitenler, bu yerli anlatıcılar tarafından bizlere hep “radikal İslamcı terör örgütü DEAŞ” ile “modern seküler Kürt kurtuluş ordusu YPG”nin mücadelesi olarak aktarıldı. ABD ve koalisyon güçlerine ise bu........

© Akşam