We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yoksa Kemalist mi oldunuz?

25 8 4
15.11.2017

AK Parti yoksa Kemalist mi oluyor? Önümüzdeki seçimi kazanmak için AK Parti’nin Kemalizm’e açılım yaptığına yönelik cahilce iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Televizyonlardaki tartışmalarda, köşe yazılarında bu tür söylemlerin biteviye devam etmesini nasıl anlamak gerekir? Gerçekten seçimleri kazanmak için Atatürkçü olmaya ya da görünmeye ihtiyaç vardı da bu yeni mi keşfedildi!

“Bu ülkenin siyaset sahnesinde kendilerine Atatürkçü diyenlerin de ‘Kemalist devrim stratejisi’ peşinde olanların da kimlikleri, neyin peşinde koştukları bilinmektedir. Atatürkçü olan askeri cuntalar ve onların yaptığı darbeler sonrasında neredeyse onlara yaranmaya kalkan herkesin bu sıfatla kendilerini tanımlamaya çalıştığını bilmeyen yoktur.” Balkan bozgunu başta olmak üzere, imparatorluk döneminde askerlerin siyasete müdahalesinin milletin önüne nasıl bir maliyet getirdiğini en iyi bilenlerden biri olan Gazi Paşa’nın orduyu siyasetin dışında tutmak için nasıl bir hassasiyet gösterdiği ortadayken, bu cuntacı takımın Atatürkçülük yapmasına ne demeli!

Tarihi değiştirmek

Diğerleri yani kendilerini Kemalist diye tanıtan, onu sol kavramlarla yorumlayanların, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemiyle ‘Marksist bir terminolojiyle faşizm yapmaya kalkanların’, BAAS ideolojisine öykünerek........

© Akşam