We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye’nin gözü bu kez Fırat’ın doğusunda

488 0 0
26.09.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İdlib’de tampon bölge kurulmasını öngören Soçi mutabakatıyla Suriye rejiminin yaklaşan operasyonunu öteledikten sonra Kürtlerin kontrolündeki bölgeleri yeniden hedefe koydu. Erdoğan BM Genel Kurulu için gittiği New York’ta Fırat'ın doğusuna askeri müdahale sinyali verdi. Önce Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin (TASC) toplantısında “Önümüzdeki dönemde Fırat’ın doğusunu da kapsayacak şekilde, Suriye’nin içindeki güvenli bölgeleri artıracağız” dedi. Ardından TURKEN Vakfı’ndaki konuşmasında mesajı tekrarladı: “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarına benzer bir adımı önümüzdeki dönemde Fırat'ın doğusu için de atacağız."

Olası müdahale bölgesi olarak Türkiye'nin gözünü kestirdiği yerlerin başında Cezire ile Kobani kantonları arasında yer alan Tel Abyad (Girê Spî) geliyor. Bir diğer kolay hedef ise Tel Abyad’ın doğusundaki Rasulayn (Serekaniye). Burası Kürtlerin fiilen kontrolü ele aldığı temmuz 2012’den sonra Türkiye’nin Ceylanpınar ilçesinden sızdırılan muhalif gruplarla Halk Savunma Birlikleri (YPG) arasında çatışmalara sahne olmuştu.

Tel Abyad Arap nüfusun Kürtlerden nispeten daha fazla, Rasulayn ise iki halkın neredeyse eşit nüfusa sahip olduğu yerler. 19 Eylül 2012’de Nusra Cephesi, Ahrar El Şam, Tevhid Tuyagı ve Furkan Tugayı’nın ele geçirdiği Tel Abyad, El Kaide bağlantılı örgütler arasındaki ayrışma üzerine ocak 2014'te İslam Devleti’nin eline düşmüştü. 2015’te YPG, Arap müttefikleri ile birlikte İslam Devleti’ni (İD) Tel Abyad’dan temizlerken Ankara Arap ve Türkmen köylerinde etnik temizlik yapıldığını öne sürmüştü. Uluslararası Af Örgütü’nün bu konudaki tartışmalı raporu da Türkiye’nin yürüttüğü karşı kampanyada epey iş görmüştü.

Daha sonra Rakka’yı özgürleştirme planı gündeme geldiğinde Ankara, ABD’yi YPG ile birlikte hareket etmekten vazgeçirmek için alternatif bir planı gündeme getirmişti. Plana göre Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) desteğiyle Özgür Suriye Ordusu bileşenlerinden 10 bin savaşçı Rakka’ya sürülecekti. Güzergâh olarak Türkiye’nin gözünü kestirdiği yer Tel Abyad idi. Oradan girip Ayn İssa üzerinden Rakka’ya inilecekti. Böylece hem ABD’nin Kürtlere desteği önlenecek hem de Türk ordusu Kobani ve Cezire kantonları arasındaki bağlantıyı kesmiş olacaktı.

Erdoğan askeri müdahaleyi “terör koridorunu önleme” gerekçesine dayandırıyor. Bu gerekçe, 2015’ten bu yana hiç değişmedi, Erdoğan New York’taki konuşmasında da bunu yineledi: “Cerablus’a girdik, onun için bizler El Bab'a girdik, onun için Afrin'e girdik. Niye? Orayı........

© Al Monitor