We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yeniden psikolojik harp zamanı mı?

508 0 0
20.09.2018

Bugünlerde İdlib’deki gerilime paralel olarak sınıra askeri sevkiyat yapan Türkiye, Suriye ile bağlantılı psikolojik savaşın ana unsuru haline getirilmiş olan Reyhanlı patlamasıyla ilgili dikkat çekici bir operasyona imza attı. Suriye sınırındaki Hatay’a bağlı Reyhanlı ilçesinde 2013’te 53 kişinin öldüğü patlamanın planlayıcısı olmakla suçlanan Yusuf Nazik’in, Milli İstihbarat teşkilatı (MİT) tarafından Suriye’nin Lazkiye kırsalında yakalanarak Türkiye’ye getirildiği açıklandı.

Bir kamu kurumu olan TRT Haber anlaşılmaz bir şekilde Nazik’in MİT’in Suriye istihbaratı ile yürüttüğü ortak operasyonda yakalandığını öne sürdü. Bu ifadeler sonraki bültenlerden çıkartılırken Anadolu Ajansı da operasyonun “tamamen yerli ve milli olduğu” vurgusunu yapma gereği duydu.

Daha sonra basına servis edilen itiraf videosunda Nazik, Reyhanlı’da saldırı emrini Suriye istihbarat servisi Muhaberat’tan aldığını, patlayıcıları Suriye’den soktuğunu ve bunların saldırıda kullanılan araçlara yerleştirilmesini sağladığını söylüyor. Ayrıca bir çağrıda bulunuyor: "Suriye’deki arkadaşlarıma sesleniyorum: Yol yakınken dönün, Türk devleti bize sahip çıkar, kendi devletimiz bize sahip çıkar. Suriye devletine de sesleniyorum; Türkiye devleti çok büyüktür bunun hesabını elbet sizden soracak."

Dava sürecinde patlamanın arkasında gerçekte kimin olduğu ve gelen ihbara rağmen saldırının neden önlenmediğine dair sorular yanıtsız kalırken Yusuf Nazik ismi de spekülasyonlara konu olmuştu.

23 Şubat 2018’deki karar duruşmasında, 33 zanlıdan dokuzu müebbet hapis, 13’ü 10-15 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı. Nazik’le birlikte gıyaben yargılanan sekiz kişi de kırmızı bültenle aranıyordu. Bu karara rağmen olayın tam olarak aydınlatılmadığını düşünenlerin sayısı az değil. Kuşkuların kaynağı hem sanıkların ifadeleri hem de saldırı öncesi güvenlik birimlerinin içinde bulunduğu ihmalkârlık ve tutarsızlıklar.

Davanın bir numaralı sanığı Nasır Eskiocak kaçakçılık yapan Nazik’in bir MİT mensubu ve AKP’li eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile özel bir........

© Al Monitor