We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erdoğan’a karşı tuzak

246 1 180
14.02.2018

Söylemek gerekir ki Suriye hükümeti ve Kürtler arasındaki politik çelişkilere rağmen Şam yönetimi YPG’nin Halep üzeri Afrin’e takviye göndermeye devam etmesine müsaade edecek.

Rus yazar Anton Pavloviç Çehov’un ‘İlk bölümde duvara asılı olan silah üçüncü bölümde ateş etmesi gerekir’ deyimi Ortadoğu çatışmasında kendini ispatladı.

Beş yıldan fazla zamandır kendi özgürlükleri için savaşan Suriyeli Kürtler sonunda amaçlarına ulaştılar. Rojava’yı nasıl adlandırsalar adlandırsınlar bu onun içeriğini değiştirmez.

Rojava; Cezire, Kobani, Afrin kantonlarından oluşan ve başkenti Kamışlo olan bir devlettir. Bu yapılanma eski merkezi olan Şam’dan bağımsızdır ve IŞİD’e karşı kazandığı savaş başarılarıyla da Şam’dan geri kalmamaktadır.

Şu anda ABD bölgede, YPG’ye dayanarak varlığını sürdürüyor ve ben onların ABD’nin ortakları olarak adlandırmaya karşıyım. Sonuç önemlidir ve eğer bu Washington-Kamışlo işbirliğine bakarsak Kürtler bunun sayesinde Fırat’ın güneyinde kontrol sağladılar. Ayrıca Fırat’ın kuzeyinde bulunan Afrin ve Minbiç gibi iki büyük bölgede de kontrolü sağladılar.

Suriye’nin kuzey sınırının büyük kısmını Kürtler kontrol ediyorlar. Eğer Türkiye’nin 2016 işgali olamasaydı daha da büyük bölümünü kontrol edeceklerdi. Türkler, Bab’ı ele geçirerek Afrin ve Kobani kantonlarının birleşmesini engellediler. Afrin kopuk bir bölge olarak kaldı ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e çıkışının önünde engel oldu.

Böyle bir durum Ankara’yı çok rahatsız ediyor, zaten uzun yıllardan beri Güneydoğu’da Kürt gerillalarına karşı savaşıyor. Türkiye’de 20 milyondan fazla Kürt yaşamakta ve bunun çoğu ülkenin doğu ve güneydoğundadır. Bu 81 vilayetli Türkiye’de 23 vilayettir. Devletin şiddet politikasının sonucunda........

© Artı Gerçek