We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Baraja karşı Batı’daki Kürt oyları

178 1 269
17.05.2018

Bu seçimde bir gözümüz Kürt illerindeki sandıklarda olacaksa diğer gözümüz de Batı ve Güney’deki sandıklarda olacak.

Kürt oylarının 24 Haziran seçimlerinde sonuçları belirleyecek öneme sahip olduğunu hemen her kesim teslim ediyor.

Ve özellikle de muhalefet cephesini temsil eden Millet İttifakı’na bağlı partiler bu ittifaka almadıkları halde HDP’nin Meclis seçiminde barajı geçebilmesi için bazıları görünür, ama daha çoğu kamuoyuna yansımayan çabalar içindeler.

Bu çabalar sandık güvenliği ve sağlıklı seçim sonuçlarının sağlanabilmesi amacına yönelik.

HDP’nin barajı geçememesi ya da geçmesinin bir şekilde engellenmesiyle AKP’nin 70-80 milletvekilini havadan kazanacağını ve böylece Meclis’te esaslı bir çoğunluk sağlayacağını bilmeyen yok.

Aslında aynı kritik durum, cumhurbaşkanlığı seçiminin hem birinci turu hem de daha kritik bir öneme sahip ikinci turu için de geçerli.

Son yasal değişikliklerle sandık güvenliğine ve oy verme usullerine ilişkin birçok yeni hükmün 16 Nisan referandumunda ortaya çıkan hukuksuzlukları yasal hale getirdiği malum.

Dolayısıyla, özellikle Doğu ve Güneydoğu’da, HDP’ye verilen Kürt oylarının çoğunlukta olduğu illerde sorunlar yaşanacağına dair beklentiler seçim tarihi yaklaştıkça artıyor.

OHAL ÖTESİNDE SIKIYÖNETİM ŞARTLARI

Türkiye genelindeki OHAL şartlarının o illerde OHAL’in de ötesinde bir sıkıyönetim ortamı oluşturduğu biliniyor. Bu baskı ortamının seçimler sırasında daha katmerli hale geleceği, bu nedenle seçmen iradesinin sandığa ya hiç ya da yeterince yansıyamayacağına ilişkin endişeler konuşuluyor.

Kuşkusuz Kürt oylarının ne kadar kilit bir role sahip olduğu gerçeği de anlaşıldıkça bu endişeler ve tahminler daha yoğunlaşıyor.

Kürt oylarının barajı geçmesi ya da baraja takılması meselesi konuşulurken bu gerçekleri de hesaba katmak gerektiği ortada.

Kürtler tabii ki, şartlar ne olursa olsun her zamanki gibi sandığa gidip tepkilerini, iradelerini sandık........

© Artı Gerçek