We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sen Maçka Parkı dersin, o 'boş alan' diye bakar

30 0 272
14.02.2018

Üçüncü köprüye kadar uzanan tünel projesi ve devamı Maçka Parkı'nın, Ortaköy Vadisi'nin, Armutlu'nun, Fatih Ormanı'nın ve Belgrad Ormanı'nın yıkımı anlamına geliyor.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da hemen Parlamento binasının yanında meşhur Sintagma Meydanı'nın karşısında kentin milli parkı yer alır. Şehrin bir anlamda kalbi denebilecek bir yer.

Çocuğunu gezdirmeye çıkan aileler, parkta dinlenen yaşlılar, spor yapanlar, enstrüman çalan gençler, öğrenciler hepsi bir arada. İnsanlar, ağaçlar, heykeller iç içe...

Korunan, bakımlı bir kent parkı.

Atina'nın en yeşil, en huzurlu mekanlarından biri olduğu kadar Atinalıların en aktif olarak kullandıkları, bir anlamda gündelik yaşamlarının bir bölümü geçirdikleri de bir park.

Bizde de tam tersi. Sahip olduğumuz ne varsa yok etmek üzere hareke geçmiş bir güç var sanki.

İstanbul'da kentin en aktif olarak kullanılan parklarından biri olan Maçka Parkı üzerindeki kara bulutlar geri döndü. Parkın doğal dokusunu, flora ve faunasını tehdit eden tünel inşaatı için yeniden ağaç kesimi başladı.

Doğal, kültürel ve tarihi varlıklara yönelik talan harekatlarından herkesin epey aşina olduğu üzere süreç yine bildik şekilde işliyor. Bir proje bir dönem ortaya atılıyor, bir süre uykuya yatırıldıktan sonra beklenmedik bir anda aramıza geri dönüyor.

Maçka Parkı'nda inşaat tekrar başladı. İnşaat alanına sevk edilen bir TOMA, üç otobüs dolusu çevik kuvvet polisi ve çok sayıda sivil polis dikkat çekti. Tünel çalışmasında TOMA'nın ne işi var? Tepki görecek, izah edemeyeceğiniz bir iş yaptığınızın farkındasınız çünkü...

Maçka Parkı 1940'lı yıllardan beri, kent sakinlerinin hava almak, dinlenmek, spor yapmak üzere geldiği, yıllanmış bitki dokusuyla kentin nefes aldığı çok önemli bir park.

Burası aynı zamanda semt sakinlerinin bir afet durumunda toplanma alanı.

Aslında tartışmaların geçmişi bir yıl önceye dayanıyor.

Geçen yıl, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Dolmabahçe'den başlayıp Ayazağa'ya kadar uzanan karayolu tünellerinin Dolmabahçe giriş çıkış noktaları için Maçka........

© Artı Gerçek