We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yeni Gazetecilik!?

70 0 27
17.05.2018

Tom Wolfe'un dünya değiştirmesi münasebetiyle 'Yeni Gazetecilik' bir daha gündemde. Balzac, Zola, Yaşar Kemal...

Bu aralar, Mayıs 68'in ellinci yaşgünü nedeniyle çıkan dergileri, ekleri karıştırırken, bu muhteşem hadisenin gazetecilik mesleği üzerine etkilerini araştırmaya/düşünmeye başlamıştım ki, ABD'de ''Yeni Gazeteciliğin'' kurucu babalarından Tom Wolfe, sizlere ömür, Balzac'la Zola'nın yanına göçtü.

68'in Fransa'daki gazetecilik mesleğine doğrudan yansıması Libération gazetesi. Kurucusu Serge July, Le Figaro hatta Le Monde gibi nispeten aristokrat yayınlara göndermede bulunurken, ''Biz gazeteyi sokağa çıkaracağız, sokağı da gazetenin yüreğine yerleştireceğiz'' demişti. Böylelikle Libération muhteva ve dil olarak hem fabrikalara, köylere, yoksulların, gençlerin, esrarkeşlerin, hayat kadınlarının evlerine girdi, hem de Hükümet, Meclis, Üniversite gibi takım elbiseli kravatlı mecralarda ağzı bozuk isyancıların, muhaliflerin sesi, gözü, kulağı oldu.

İlk kez 1973 yılında Tom Wolfe'un piyasaya sürdüğü ''Yeni Gazetecilik'' tanımı/kavramı, aslında 68'in ABD medyasına bir hediyesi. Habercilik, röportaj yazarlığı ile romancılığı birleştiren bir tür Yeni Gazetecilik. Genelde birinci tekil şahıs kullanılıyor, hiç kurgu yok, yani realist bir romancı gibi yazıyor gazeteci, günlük ayrıntılara özel önem veriyor, şahsi kanaatlerini de yazıya eklemekten çekinmiyor. Uzun da yazabiliyor. Yeni Gazetecilik aslında bir ihtiyaç. Çünkü anglo-sakson gazeteciliğin ikinci büyük ülkesi ABD'de, Washington Post da, New York Times ya da Los Angeles Times da, ''Facts........

© Artı Gerçek