We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Arkeolojinin unutulmaz hocası

9 8 10
14.03.2018

Arif Müfit Mansel, Bahadır Alkım, Jale İnan, Aşkidil Akarca, Ekrem Akurgal Halet Çambel ve Muhibbe Darga... Hepsi bir bakıma Türkiye’de arkeolojinin temellerini atan, birinci kuşak olarak adlandırabileceğimiz çok ama çok önemli isimlerdi. Ama daha önemlisi böylesine önemli isimlerin öğrencisi olmak, onların bilgi ve birikiminden yararlanma şansına erişmekti. Onun için bizim kuşak arkeologlar, tevazu bir yana kendilerini biraz bu hocalardan feyz aldıkları için ayrıcalıklı sayarlar.

Geçenlerde yitirdiğimiz Hiyeroglif ve çivi yazası uzmanı, Hititolog ve daha bir çok dalın uzmanı, hocaların hocası Muhibbe Darga, ülkemizin ilk kuşak arkeologlarının bir bakıma son temsilcisi idi. Onunla birlikte bu ilkler, yalnızca tarih yazmadılar, aynı zamanda tarih olarak da Türk arkeolojisinin altın sayfalarında birer birer yerlerini aldılar.

Mabeyinci torunu olan Darga, Kafkas asıllıydı. Anadolu’nun birkaç kentinde sanat tarihi hocalığı yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi’ne girmiş ve burada bir çok önemli esere imza atarak yalnızca ülkemizin değil, kendi dalında dünyada da saygın bir yer edinmişti.

Muhibbe Darga’nın birkaç gezisine onun daveti üzerine katılma olanağını yakalamıştım. Bunlardan biri de Çorum’da yapılan bilimsel bir kongreydi. O sıralarda bu kentteki Hititlerin başkenti........

© Aydınlık