We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Başganıma başkaldıran dolar

192 47 235
17.05.2018

Dolar diye bir pislik var. Bir piç, bir edepsiz, saygısız köpek...
Başganıma başkaldırdı. Başganım “dur” diyor o yürüyor. Başganım “in” diyor, o çıkıyor. Bu yazı yazılırken baktım yine çıkmış, 4.46. İkiz kardeşi Avro da öyle. O da ineceğine çıkmış, 5.30’a merdiven dayamış...
Bunlar tabii Başganımı devirmek isteyen, Başganımın başarıları karşısında çılgına dönen “Emperyalist finans kapitalinin küresel sermayesi” var ya, işte onun işi. Ama evelallah hakkından da gelinecek, üstesinden de...
Yeni bir dönem başlıyor. Yeni dediysem aklınıza 24 Haziran filan gelmesin. Hani seçim filan. Hani yüzde hesapları falan filan. Boşverin onları. 200 yıllık bir susuzluktan sonra elimize geçen siyasal iktidarı sandıktan oy çıktı, kuş çıktı, civciv çıktı diye geri verecek değiliz, değil mi?
Yeni dönem dediğimi Başganım her fırsatta anlatıyor.
Mesela Merkez Bankası. Yani şu faiz meselesi. Hayır “Faiz haram” diye bağırıp çağıranlara bakmayın siz. Onlar gerici, eski kafalı. Başganıma göre faizin kendisi değil yüksek olması haram.
Ne dedi, hem de kaç kez dedi:
- “Bu faizlerle iş yapılamaz. Faiz netice değil sebeptir. Enflasyon da sonuçtur. Faiz inerse enflasyon da iner. Mecburi iner yani...”
Bunu Başganım bilmeyecek de kim bilecek. İktisadi Ticari İlimler Akademisi denen ve büyük şirketlere muhasebeci........

© Cumhuriyet