We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çiftçi üretim yapmamanın maliyetini hesaplıyor

121 149 553
12.09.2018

Tarımda yeni bir sürece giriliyor. Her geçen gün daha da zorlaşan üretim koşuları yerini üretmemeye bırakıyor. Bir çok üründe hasat tamamlandı. Çiftçi 2017-2018 sezonunda ürettiği ürünü büyük oranda sattı.

Genellikle borçlanarak üretim yapan çiftçi, ürününü sattıktan sonra borçlarını öder. Kalan paraya yeni borç ekleyerek üretime devam eder. Bu çarkı döndüremeyenler üretimi bırakır.

Bu yıl, sattığı ürünle borçlarını kapatan çiftçi sayısı çok az. Şimdi yeni üretim sezonunun hazırlıkları yapılıyor.Yakında kışlık buğday ekimi yapılacak, sonra diğer ürünler. Fakat hangi çiftçi ile konuşsanız "bu girdi fiyatlarıyla üretim yapılmaz,yapılamaz" diyor.

Çiftçi belki de ilk kez bu kadar karamsar ve ümitsiz. Aynı zamanda da kararlı. Bir çoğu üretmeyeceğini söylüyor.Yine ilk kez ciddi olarak üretmemenin maliyetini hesaplıyor.

Üretmezsem bunun bana maliyeti ne olur? Nasıl geçinirim diye hesap yapılıyor.

Üretmemenin maliyetini yapmak gelecek açısından çok büyük tehlike. Türkiye'nin daha çok ithalat yapması, ithalat olmaz ise aç kalması demek.

Yazdıklarımız bazılarına çok karamsar gelebilir. Fakat, çiftçi ile yıllardır konuşan, dinleyen, yazan bir gazeteci olarak uyarmayı görev biliyorum. Gelecek yıl Türkiye'nin buğday başta olmak üzere hububat ve diğer bitkisel ürünlerde üretimi azalırsa bunun tek nedeni iklim değişikliği, kuraklık ve benzeri doğal afetler olmayacaktır. En önemli nedeni çiftçinin ekim yapmaması olacak. Asıl büyük felaket çiftçinin üretimden kaçması. Tarlasını boş bırakması.

Bu girdi fiyatlarıyla üretim nasıl yapılacak?

Bitkisel üretimde en çok kullanılan girdiler; mazot, gübre, tohum, zirai ilaç, sulama, enerji ve işçiliktir. Gübre fiyatları son bir yılda yüzde 100'ün üzerinde arttı. Bu artışın çok büyük bölümü son iki aylık dönemde oldu. Çiftçi şu anda gübre alamıyor. Ekim başlamadan bir zam daha geleceği bekleniyor.

Yüzde 100'e yakın dışa bağımlı olan gübre sektöründe dövizdeki artışa........

© Dünya