We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çaresiz

18 1 14
12.10.2018

“O şimdi, kapalı bir kitap gibi.” Kuşağının en önemli ikonlarından biri olarak tanımlanan, sıradışı bir kişiliğe sahip İngiliz felsefeci ve yazar Iris Murdoch’un yaşamını konu alan “Iris” adlı filmde geçiyor bu cümle… Söyleyen, yazarın eşi, edebiyat profesörü John Bayley. “Bu, masalsı bir öyküde yaşamaya benziyor. Bilinmeyen ve gizemli bir dünyada kaybolan güzel bakireye âşık olan bir genç adam olarak ben, her an ve her zaman onun döneceğini düşünerek yaşıyorum” diye devam ediyor Bayley.

Oysa dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkmıştır Iris, çünkü alzheimer’a yakalanmıştır. Yani tedavisi olmayan bir hastalığa. Beyni, bulunduğu suyun içinde büzülmekte, körelmekte, içerisindeki odalar birer birer kapanmaktadır. Ne ilaç, ne başka bir şey, hiçbir fener yoktur ona bu yolculuğunda eşlik edecek. Yanınızdadır, ama gittikçe kaybolduğuna tanık olmaktasınızdır.
Iris’in 40 yılı aşkın bir süredir evli olduğu Bayley, ağıt yazıyor "Belki de Alzheimer koşullarının etkisini en korkunç biçimde yaşayanlar, kimliklerine sımsıkı yapışıp bırakmayanlardır. Iris'deki kimlik duyumu eksikliği, onu, kafasını dolduran boşluk dünyasına........

© Dünya