We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yurdışına para kıçırmak cezalandırılacakmış!

107 3 4
17.05.2018

Türk Lirası değer kaybettikçe, hem beklentiler olumsuzlaşıyor ve hem de güvensizlik büyüyor. Bu durumu terse çevirmeye çalışan Siyasi İrade ise ne yapacağını bilemiyor; öne sürülen kurusıkı söylemler, endişeleri derinleştirmekten başka bir işe yaramıyor; eğilimleri kontrol altına almak giderek zorlaşıyor.

Basına yansıyan haberlere bakılır ise, Cumhurbaşkanı’nın ‘’yurtdışına para kaçırmaya çalışanları affetmeyiz’’ söyleminin ardından önemli bir adım atılmış! Türk Parasının Kıymetinin korunması Kanunu’na aykırı hareket edenlere 50 bin liraya kadar idari para cezası verilecekmiş; İthalat, ihracat ve diğer kambiyo işlemleri yolu ile yurtdışına kaçırılan döviz ya da Türk Lirasının yüzde 40’ı oranında ceza kesilmesi yönünde yasal düzenleme hazırlanmakta imiş!

Kambiyo rejiminde değişiklikle ilgili sayısı soru yanıt bekliyor

Hemen yukarıda aktarmaya çalıştığımız söylemlere yansıyan bakış açısı, kambiyo rejiminin radikal sayılabilecek şekilde değişebileceği ve sıkı denetim anlayışının geri dönebileceğini düşündürüyor. Neden bu şekilde bir izlenim oluştuğunu anlatmaya çalışalım.

1989 yılında yürürlüğe giren 32 sayılı karar, yurtdışına para kaçırmak türünden bir kavramı anlamsızlaştırdı. Öncesinde 3 milyon dolar veya eşdeğeri bir parayı yurtdışına çıkarabilmek için Bakanlar Kurulu onayı gerekliydi; bu kararın yürürlüğe girmesi sonrasında ise Türk Lirası ‘’tam konvertibl’’ olarak tanımlandı ve para hareketleri........

© Dünya