We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Elitizm ne yana düşer?

12 33 39
12.01.2019

Her seçim dönemini, insanları, ait oldukları varsayılan dar kutulara kapatmaya çalışarak yönetme yöntemi öyle görünüyor ki hâlâ son derece kullanışlı. Rakiplerini yaşam tarzı tartışmaları açarak “kemik” bir seçmen kitlesine mecbur edecek biçimde bağnazlaştırmaya çalışan iktidar siyaseti, böylece AKP’den sızmaları da durdurmayı murat ediyor.

Son zamanlarda, basını ve sosyal medyayı coşturacağı belli argümanların dozu artırılarak yeniden ortaya atılmasının başka bir açıklaması olamaz. ‘Meşrebi belli’ bir cumhurbaşkanını bira içmeye zorlamanın’, Mozart dinletmenin faşistlik olup olmadığı ister ‘ti’ye alınarak ister kızarak tartışılsın, ister Mozart’ın ecdat ruhuna aykırı olmadığı kanıtlanmaya çalışılsın sürecin işleyişi sürpriz değil. Mozartçı, biracı, elitist, "müsvedde", kaymak tabaka diye etiketlenenlerin, kendi muhayyel 'Nişantaşısı'na, kendi Cihangir’ine çekilerek hattı müdafaa sınırlarına geri dönmesi iktidarın en çok istediği şeyse bunu elde etmediği söylenemez.

İçkili bir kafede Deniz Çakır ve iki arkadaşına sataşan, Çakır’ın kendilerine “Türbanlılar Arabistan’a gitsin” dediğini iddia eden örtülü birkaç kadının, Soner Yalçın’ın anlattığına göre* Sabah gazetesinin kameramanlarıyla Savcılığa dayanması da, ‘seçim show’a çeşni, bildik ritüellerden biri. Böyle olmasına ve biz bu filmi izlemiştik duygusu vermesine rağmen, foyası ortaya çıkmış Kabataş yalanı, camide bira içtiler iftirası gibi benzer yapımların hâlâ sürüme çıkarılabilmesi yine de sinir bozucu.

İçkiden rahatsız olup da içki içilebilen........

© Evrensel