We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Körfez’deki pitbulllar

773 185 1072
19.10.2018
AKP içindeki ‘İhvan’ damarı soruşturmanın Muhammed bin Selman’ın sonunu getirecek şekilde derinleştirilmesi gerektiğini söylüyor. Erdoğan’ın kafasında olanı da Erdoğan’dan başkasının bildiğini zannetmiyorum.

Dünya, Suudi diplomatik yerleşkesinde gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı ortadan kaldıran korkunç suçun, İstanbul-Riyad-Washington üçgeninde ürkütücü bir pazarlıkla nasıl atlatılmaya ya da makullaştırılmaya çalışıldığına tanık oluyor.

Üzerlerinde baskı birikmese, olayla ilgili muhatabı pazarlığa çekmeye matuf sızıntılar olmasa şimdiye kadar çoktan örtbas etmişlerdi. Müttefiklik bağlarını örselemeden, zehirli statükoyu sarsmadan, silah anlaşmalarını çöpe atmadan bu suçun fail profilini ‘kontrol dışına çıkmış’ bir gruba indirgeyip dosyayı kapatmak için debeleniyorlar. Zaten Türkiye işin başında Kral Salman bin Abdülaziz ile oğlu Muhammed bin Selman’ı ayrı kefeye koyan yaklaşımıyla hedefi daralttı. Mesele, devlet sorumluluğundan kişi sorumluluğuna kaydırıldı. Bu çıkarların selametine yönelik bir tercih. Ankara yüzleştiği pek çok bölgesel problemde sorumluluğu Muhammed bin Selman’da görüyor. Ne var ki sağlığı yerinde olmayan Kral’ın asayı oğluna teslim etmiş olması kurumsal sorumluluğu ortadan kaldırmıyor. AKP içindeki ‘İhvan’ damarı soruşturmanın Muhammed bin Selman’ın sonunu getirecek şekilde derinleştirilmesi gerektiğini söylüyor. Erdoğan’ın kafasında olanı da Erdoğan’dan başkasının bildiğini zannetmiyorum.

Donald Trump ise Ortadoğu planlarında büyük rol biçtiği Muhammed bin Selman’ı feda etmeyecek bir formüle şans tanımak için bütün cinliklerini kullanıyor. Tutmazsa Muhammed bin Selman’a da, “Kral olma şansını yitirdin delikanlı” diyecek olan yine kendisi. ‘Kral kim olsun’ diye Arabistan halkına soracak değiller ya! Bu işin nereye bağlanacağı, ortaya çıkacak delillerden, çok üç başkent arasındaki pazarlıkların nereye gideceğine bağlı.

Bu vesileyle onlarca yıldır aşağılanmış, gasp edilmiş, tepelenmiş ‘öteki dünya’ gönül rahatlığıyla Trump’a şükranlarını sunabilir! Amerikan hegemonyasının maskesiz neye benzediğini gösterdiği için…

***

Trump tarafından arkalanmış ve kendini ‘Kutsanmış İsrail Davası’na adayan ‘damat’ Jared Kushner tarafından özel hatta alınmış Muhammed bin Selman’ın bölgenin başına bela olacağını söyleyenler az değildi. Sonunda İstanbul’da duvara çarptı. Kaşıkçı olayının gösterdikleri, Suudi/Emirlikler-Amerikan ortaklığının kapsama alanlarındaki acayipliklerin ufak bir kısmı. Muhammed bin Selman’ın daha tecrübeli versiyonu Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE): Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed. Amerika ayarlı planlar için ‘çift koşumluk’ iki şahsiyet. Yemen’e son 50 yılın en büyük insanlık felaketini yaşatan siyasi iradeyi temsil eden de işte bu ikili. Yemenliler üç yıldır duçar oldukları açlık, toprağa gömdükleri cesetler, üzerlerine yıkılan şehirlerle insanlığın vicdanında karşılık bulamazken bu ikiliyi........

© Gazete Duvar