We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Selin yıkamadığı ağaç

215 196 2020
12.02.2018
HDP'nin 5 Haziran 2015’deki Diyarbakır mitingine yönelik bombalı saldırı sırasında iki bacağını kaybeden yönetmen ve senarist Lisa Çalan’ın robotik bacaklarıyla yürüyerek ve 10 Ekim 2015’te kongre salonunun hemen önünde gerçekleşen katliamda yakınlarını yitirenlerin karanfillerle kongreye gelmesi, en fazla katılımın yakılıp yıkılmış Cizre ve Şırnak'tan gerçekleşmesi, otuz bini aşkın insanın kongre salonunu hıncahınç doldurması Demirtaş'ı doğruluyordu: “Seldeki ağaç yıkılmadı.”

Genel merkezi 8 Eylül 2015 akşamı yüz kişilik saldırgan grup tarafından ateşe verilmiş olan HDP’nin Ankara’daki “yalnızlığının” dünkü 3. Olağan Kongre’de en az 32 bin partili tarafından teselli edici düzeyde giderildiğini söyleyerek başlayalım.

Kongre, ilk defa tanık olduğumuz düzeyde “caydırıcı” polis önlemleri altında gerçekleşti. Salonunun girişi dâhil dört defa üst aramasından geçirilen katılımcıların, bırakın içeriye, kongre bahçesine bile telefon şarj cihazı, çakmak, kulaklık, fotoğraf makinesi, hatta makyaj çantası bile sokmasına izin verilmedi.

FİLİSTİN’DEKİ GİBİ

Kongrede konuşan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üyesi ve Filistin Ulusal Yönetimi üyesi Leyla Halid, bu uygulamaların benzerine Filistin’de tanık olduklarını ifade ederek tabloyu özetledi.

Önceki akşam Afrin’de 11 askerin hayatını kaybettiği haberi üzerinden kongreye katılanları hedef gösteren, hatta onlara yönelik saldırı çağrısı yapan troller, bir haftadır ülke genelinde HDP bileşenlerine yapılan gözaltı operasyonları ve nihayet kongre salonuna girişte yürütülen utanç verici kısıtlamalar ciddi bir kaygı uyandırsa da, bu baskıların salonda hükümsüz kaldığını söylemek gerekir.

Her ne kadar kongre öncesinde tüm tartışmalar eş başkanların isimleri ve Selahattin Demirtaş üzerinden yapılmış olsa da, salonun gündemini belirleyen bu coşkulu katılımdı.

Elbette kongre salonunda başta Demirtaş olmak üzere hapiste bulunan yüzlerce HDP’linin eksikliği çok net hissediliyordu. Katılımcıların coşkusu, bu eksiklik duygusunun üstesinden gelme çabası olarak da okunabilir. Tabanın Demirtaş özlemi, sahnedeki konuşmalarda ismi her geçtiğinde salonun olağanüstü bir tezahüratla ayağa kalkmasıyla defalarca dile getirildi.

DEMİRTAŞ VE KIRGINLAR

Öte........

© Gazete Duvar