We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Serbest kötülük

29 70 562
15.11.2017
Kötülüğün hiçbir cezaya maruz kalmadan, aslında tam bir cezasızlık ve sorumsuzluk iklimi içerisinde hızla yayılışının hikâyesi bu. Ve bundan rahatsız olanların ancak içlerinden biri çıkıp bu gidişata dur demeye cesaret etmesinin ardından dayanışmaya girişmesinin de hikâyesi. Şu bizim bildik tarihimizin tokat gibi yüzümüze çarpılması.

Kötülük için kimsenin kimseden izin alacağı yok. İçgüdüsel saldırının sistematize edilmiş halinde kötülük hem ilkel dürtüyü hem de inceltilmiş, üzerine kafa yorulmuş versiyonları birleştirir. Bütün bunları yaparken de haklılığından zerre şüphe duymaz, kötülüğü geliştirmek için harcadığı emeğin bir gıdımını bile neden bunun planlanıp uygulandığı, kimi insan ve canlılara bunca akıl almaz zulmün nasıl ve hangi saikle reva görüldüğüne dönük bir sorgulama için göstermez. Kötülük ve sorgulama bir arada barınamaz zira. Kötülüğün başlayabilmesi için insanlığın devreden çıkması gerekir.

SEÇİM SENDE OLDUĞUNDA

Geçenlerde bir video çekimine rastladım. 1979 yılında o zamanlar henüz pek tanınmamış olan performans sanatçısı Marina Abramovic, gösteri sanatları tarihinin en dehşetli işlerinden birine girişmiş. “Rhythm 0” adını verdiği bu gösteriyi, olduğu yerde sabit, hareketsiz durmak ve iradesiz bir kukla pozisyonu benimsemek üzerine inşa etmiş. Gösteriyi izlemeye gelenler için de bir masanın üzerine seçebilecekleri pek çok farklı obje bırakmış; çiçek, çikolatalı kek, zincir, bıçak, mermi ve silah dahil çağrışımı bol ve taban tabana zıt bir dolu eşya… Performansın asıl özneleri aslında hür iradeleri ile bu objelerden hangisini ne şekilde kullanacağına karar veren izleyicilerin ta kendisi.

Marina Abramovic’in sanat felsefesi, gösteri boyunca kendi varlığını yaşayan bir sanat eserine dönüştürmeye dayalı. Gel gelelim altı saat süren performans boyunca olanlar sanatın sınırlarını fazlasıyla aşarak korkunç bir psikolojik toplumsal vakaya dönüşüyor.

Önceleri izleyiciler pek bir nazik ve iyi. Kadına gül uzatanından kek yedirenine, saçlarını okşayanından el sıkışanına, karşısındaki bu hareketsiz insanla insani ilişki kuranlar çoğunlukta. Ancak aradan zaman geçtikçe, ortamın havası bir anda sertleşiyor.........

© Gazete Duvar