We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Figen Yüksekdağ ile cezaevindeki sıcak görüşten zihnime ve yüreğime kazınanlar

112 158 815
14.06.2018
Kırmızı bluzu, topuz yaptığı saçları ve ışıl ışıl gözleriyle harika görünüyordu Figen Yüksekdağ. Öyle enerjik ve neşeliydi ki, sanki açık havada bir parkta sohbet ediyorduk... Konu siyasi gündeme gelince doğal olarak Muharrem İnce’nin performansından da bahsettik. “Performansı beni de çok şaşırttı. Esprili yanıtlar veriyor Erdoğan’a. Esprili siyasetçi deyince Selahattin Başkan rakipsizdir. Tabii o içeride olunca bu görev İnce’ye kaldı” yorumunu yaptı.

Kandıra F Tipi Cezaevinde ziyaret ettiğim Figen Yüksekdağ’la dört duvar arasında hayatın nasıl geçtiğini konuştuk. Siyaseti konuşmaya gerek kalmadı çünkü siyasetçilerin cezaevindeki gündelik hayatlarının detayları Türkiye’nin bugününü anlatmaya yetiyordu. Yüksekdağ marul yaprağından yaptığı yaprak sarmayı ve pirinç lapasıyla kotardığı içli köfteyi anlattıktan sonra “Adanalılığımı konuşturuyorum” deyip neşeyle bir kahkaha patlattı. “Bağlamayı ilerlettim. Ege tezenemi dinlemen lazım. Tek enstrümanla da yetinmiyorum. Genç bir arkadaştan erbane dersi alıyorum” dedi keyifle. O, cezaevinde geçen bir yıl 8 ayı şakıyarak anlatırken, gözlerimin buğulanmasından utandım…

Salı sabah saat 05 00’te düştüm yollara. Amacım Kandıra F Tipi Cezaevinde çok sayıda siyasetçi ile birlikte mahpus yatan Figen Yüksekdağ’ı ziyaret etmekti. Açıkçası pek umutlu değildim ama saat 15 00 gibi izin kâğıdını almayı başarınca koşar adımlarla çıktım adliyeden. O sırada arkamdan biri seslendi. Cezaevindeki çocuğunu bayramdan önce görmek isteyen ve benimle saatlerdir görüş izni almak için bekleyen anneydi seslenen. “Figen Başkana bizden de selam söyle. Hepsini çok seviyoruz. Onu, Selahattin Başkanı, hepsini aramızda görmek istiyoruz. Kimi görürsen söyle olur mu” dedi.

Gözü yaşlı ananın selamını da yanıma alarak cezaevinin yolunu tuttum. Aramalar vs. derken ancak saat 16..00’yı geçe ziyaretçilere ayrılan bölüme girebildim ve karşımda harika gülüşüyle Figen Yüksekdağ beliriverdi. Tam telefona sarılmıştık ki aynı anda yakınlarıyla görüş için gelen Aysel Tuğluk’la göz göze geldik. Heyecanlı bir merhabalaşmanın ardından Tuğluk kendi ziyaretçileriyle görüş alanına geçti biz de Figen Yüksekdağ ile hararetli bir sohbete daldık.

Kırmızı bluzu, topuz yaptığı saçları ve ışıl ışıl gözleriyle harika görünüyordu Figen Yüksekdağ. Öyle enerjik ve neşeliydi ki, sanki açık havada bir parkta sohbet ediyorduk. Hal hatırın ardından sohbet bir anda tutuklanmadan önce birlikte yediğimiz Hatice Teyzenin haşhaşlı çöreğine ve yaprak........

© Gazete Duvar