We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

5 Haziran’daki çocuk

73 98 561
15.11.2017
Gençler delirmiş gibi. Durdurmaya çalışıyorum. Omzuma dokunan biri, “kopan ayak gördüm abi” diyor, “psikolojim çok bozuk!”

Nâzım Hikmet’in “Büyük İnsanlık” şiirini Kürtçeye (Kurmancî) çevirmem için gönderen arkadaşlar, sayın Selahattin Demirtaş’ın bu çeviriyi 5 Haziran’daki mitingde okuyacağını söylemişlerdi. Bizim kuşağın onurlu sesi Demirtaş’ın çeviri de olsa sözcüklerimi okuyuşunu kaçıramazdım. Dolmuşla Mardin’den Amed’e gittim.

İlçe Garajı’ndaki arkadaşım Weysî’yle bir çay içmeden şehre geçmek olmazdı. Aralıklı dişlerinin arasından tıslayarak “geçeriz barajı geçeriz” dedi. Sanki çok yukarıdan geçen bir rüzgârın bir tutamı düştü yere, garajın içini şöyle bir yokladı. Midyat yazıhanesinden çıkıp Kulp yazıhanesinde kayboldu. Benim bu ilk olmalı dedim içimden, bir tutam rüzgârla tanışıklığım ilk olmalı.

Ne zaman bu şehre gelsem, kendimi Xançepek’e yoğurt getiren köylüler gibi hissederim. Yoğurt getirmiyorum belki, ama köylü olmaya devam ediyorum. Yesenin’inki gibi öfkeli bir köylülük mü? Bilmiyorum, ama sakin bir insan olmak için yeterince yaşlandım sanırım. Biraz olgunlaşsam fena olmayacak.

Ne diyordu Calvino’nun bir şehre uzaktan bakan çoban bir kahramanı: “Benim için bütün şehirler birdir.” Calvino’nun böyle bir kahramanı var mı? Olmaması imkânsız. Sadece Calvino’nun bir kahramanı böyle konuşabilir çünkü. Olsa da var sayayım olmasa da. Madem köylüyüm, neden tutarlı olayım ki?

Bu şehir diğer şehirler gibi değil, ama neyin nerede olduğunu öğrenemiyorum bir türlü. Eskiden olsa sevmediğim için derdim. Seviyorum, hem yalnız sevmek mi? Buranın, ne bileyim, sanki hep konuşası var. Bu yüzden tanımak değil, dinlemek istiyorsun.

İlçe Garajı’nın kapısına arabasıyla gelen dostum, şairim Şahin Altuner, kahve içmenin iyi bir şey olduğunu söylüyor. Zaten o ne söylese inanırım. Sonra İstasyon........

© Gazete Duvar