We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Savaşın özeti ve 'hayır'ın anlamı

20 10 46
17.04.2018
En son aldatıldığımız İkinci Körfez Savaşı’nın üzerinden 16 yıl geçti ve aynı aktörler bu defa Suriye rejiminin Doğu Guta’da sivillere karşı kimyasal silah kullandığını iddia ederek Suriye’ye saldırıyorlar.

ABD, Fransa ve İngiltere’nin oluşturduğu koalisyon güçleri Suriye’yi füzelerle vurdu. Saldırının sebebi olarak Esat’a bağlı Suriye rejim güçlerinin Doğu Guta’da sivillere karşı kimyasal silah kullanması gösterildi.

ABD önderliğinde koalisyonun Suriye’ye saldırısı Türkiye kamuoyunda ayrışmaya yol açtı. Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası her taşın altında “Amerika şeytanını” arayarak İran ve Rusya ile yeni bir hat oluşturma çabası içine giren Erdoğan kliği saldırıya açık destek verdi.

Erdoğan kliğinin aksine referandumun Hayır cephesi çeşitli tonlarda Suriye’ye yapılan emperyalist saldırıya karşı durdu. Muhaliflerin karşı duruşunda en önemli dayanağı daha önce Irak’a yapılan saldırıda kullanılan tezlerin aynı failler tarafından Suriye’de de kullanıyor olmasıydı.

Muhaliflerin pozisyonunu anlamak için Irak’ta olanları hatırlamamız gerekiyor. Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin ABD ve müttefiklerinin desteğiyle uzun yıllar İran’a karşı savaşmıştı. Bu savaş sırasında “Kimyasal Ali” lakaplı Saddam’ın yeğeni Ali Hasan el Mecid Halepçe’de kimyasal silah kullanmış ve binlerce Kürt’ün ölümüne yol açmıştı. Kimyasal........

© Gazete Duvar