We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ekonomide bir taşla iki kuş vuracak yeni model

104 0 0
10.08.2018

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bugün yeni ekonomik modeli açıklayacak. Böyle bir model açıklaması beklemiyorduk. Beklediğimiz Orta Vadeli Program’dı. Ancak bu program üzerinde çalışmalar devam ediyor. Daha sonra açıklanacak. Yeni ekonomik model ise yeni ortaya çıktı. Dün model değil ama gelecek yıla ilişkin bazı ekonomik büyüklükler açıklandı.

-Gelecek yılın büyümesinin yüzde 3-4 arasında gerçekleşmesi öngörülecek. Yani frene basılıyor. Aslında yaşanan kur şoku ve faiz şoku ile ekonomi yavaşlamaya geçmişti. Şimdi bunun adı konuluyor ve daha düzenli, kontrollü seyretmesi amaçlanıyor.

-Bütçe açığı bu yıl için hedeflenen yüzde 2’nin altına indirilecek, gelecek yıl yüzde 1.5 açık hedeflenecek. Bu da iyi gelişme.

-Açığın azalmasıyla Hazine’nin borçlanmaları hız kesecek ve borç çevirme oranında bu yılın geride kalan aylarında yüzde 100’ün üzerine çıkılmayacak. Yıllık yüzde 110 olarak hedeflemiş borç çevirme oranı bu nedenle yüzde 104’e indirilecek.

-Büyüme hızının düşmesi elbette ithalata yansıyacak. Zaten kur şoku ile yansımaya başladı. Haziran ayında yüzde 3.8 ile azalma eğilimine giren ithalat temmuzda yüzde 6.4 geriledi. Bu eğilimin artarak devam etmesi beklenir. Dolayısıyla döviz giderlerinde hız kesme söz konusu olacak.

EN ÖNEMLİ GELİŞME CARİ AÇIKTA

........

© Habertürk