We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kadın doktorlar “MeToo” diyebilir mi?

5 0 0
15.09.2018

Televizyon programcılığının sihirbazı olarak anılan CBS Başkan ve CEO’su Les Moonves’in ipini çeken süreç, Ronan Farrow’un geçen ağustos ayında New Yorker’da kaleme aldığı yazıyla başladı. Ronan Farrow araştırmacı gazeteci ve hukukçu, Mia Farrow’un da oğlu. CBS Televizyonu’ndan kablolu kanal Showtime ve Simon & Schuster yayınevine devasa bir yapıya hükmederek sadece geçen yıl 70 milyon dolar kazanan Moonves’in, aralarında yazar, aktris ve yapımcıların bulunduğu 6 kadını, ellemek, öpmek, kendini teşhir, fiziksel zorlama ve tehdit dahil çeşitli derecelerde taciz ettiğini yazıyordu Farrow. Malum geçen hafta suçlamaları ‘bazı derecelerde’ kabul ederek istifasını verdi Moonves. Şimdi kurum dışından bağımsız bir hukuk danışmanlık şirketi suçlamaları soruşturuyor.

Les Moonves geçen yıl 70 milyon dolarla dünyanın en fazla kazanan tepe yöneticilerinden olmuştu.

Moonves’in 100 milyon dolarlık kıdem tazminatının akıbeti bu soruşturma sonunda belli olacak. Taciz skalasında kadın hekim Anne L.Peters’in de bulunduğu, bazı ipuçları değerlendirilerek Farrow’un yazısından sonra ortaya çıktı. Ancak bu meseleye gelmeden önce, bir güç simsarı olarak kudretini kadınlar üstünde kullanan Moonves’in bu iktidar kibrini nasıl edindiğini anlamak için portföyüne şöyle bir bakmak lazım: The Bing Bang Theory, CSI, Survivor, NCIS, Homeland gibi dünya çapında ses getiren program ve diziler hep Moonves’in CBS’in başına geçtiği 1998’den sonra ortaya çıkmış yapımlar. Ünlü ’60 Minutes’ de Moonves’in prestij yapımlarından. Bilindiği gibi o programın sunucusu Charlie Rose da cinsel taciz nedeniyle CBS ve PBS’ten uzaklaştırıldı.

Moonves vakasının paradoksal yanı, adamın Hollywood’da “MeToo” hareketinin öncü erkek seslerinden biri olması. Harvey Weinstein’in tacizler dizisi skandalının patlak vermesinden sonra, sektörün kadınları bir bir “Ben de” diyerek ortaya çıkarken, Moonves “iş yerinde cinsel tacizi önlemek ve cinsiyet eşitliğinin tesisi” için komisyon oluşturulmasına yardımcı oldu. “Şirketlerin kurumsal kültürü bunlara izin vermemeli. Öğrenecek çok şeyimiz var ve bilmediğimiz çok şey” diye konuşmalar yaptı Moonves.

Moonves'in taciz kurbanlarından Illeana Douglas.

Bilinmeyenlerin bazıları da onun başının altında çıkmıştı. Ronan Farrow’un konuşup suçlamalarını aktardığı kadınlar arasında yazar Janet Jones, oyuncu-yazar Illeana Douglas, yazar Dinah Kirgo ve........

© Habertürk