We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Radikal dinci örgüt

88 18 20
14.03.2018

MEĞERSE FETÖ el konulan varlıklarından bir kısmını 2015 yılında Belçika’da bir şirketin üzerine geçirmiş. Kapatılan Zaman Gazetesi ve binası da bu şirket bünyesinde olduğundan şimdi Türkiye’den yüksek miktarda bir tazminat talep ediliyor. Hukuku alenen çiğneyen bir gizli örgütün alicengiz oyunlarıyla uluslararası hukukta hak araması ironik değil mi?

Dünya Gazetesi’nin ortaya çıkardığı bilgilere göre şirketin sahipleri Türk; FETÖ yaklaşan tehlikeyi görünce böyle bir hamle yapmış.

Şimdi Türkiye bir de haklı olduğu davada Belçika’yı düştüğü tuzağa karşı uyarmak için enerji harcayacak ve büyük ihtimalle çok uzun bir süreç başlayacak.

Türkiye’deki iç siyasetin dinamiklerini bilmeyen bir Batılı ister istemez sadece önündeki belgeye bakacak. Kâğıt üzerinde resmi ve hukuki görünüyorsa FETÖ kendisine avantaj sağlayacak.

PAZARLAMA ZAYIF

Daha önce de defalarca yazdığım gibi içeride FETÖ’yle mücadelede epey yol alınsa da dış dünyaya bu haklı kavganın “pazarlaması” iyi yapılmıyor.

Eskiden yabancı gazetecilerle Türkiye hakkında konuşurken kısa sürede kafalarının karıştığını fark ederdim. Çünkü bizde siyasete etki eden yüzlerce ayrıntıyı içinde yaşadığımız için biz biliyoruz ve her birinin etkisinin de farkındayız, hepsini anlatmak istiyoruz. Ama dışarıdan biri için bu kadar çok detay büyük resmi bulandırıyor. Sadeleştirmek, yalın bir dil şart.

Batılı FETÖ nedir bilmiyor, anlamıyor. Ama Türkiye hâlâ bu terminoloji üzerine propaganda yapıyor. Oysa artık FETÖ’yle mücadele konusunda dış dünyanın korkularını kaşıyacak, onları uyandıracak daha basit ve sert bir söyleme geçmek şart.

FETÖ dediğimiz meşru bir hükümeti silah zoruyla devirmeye kalkan radikal dinci bir terör örgütüdür: Ortaya bu kadar net konulması gerekiyor.

Türkiye “radikal dinci” demekten de kaçınmamalı; bir şarlatanın yönettiği bu örgüt din adına hurafe satıyor ve İslam’ı kendi amaçları için kullanıyor çünkü.........

© Habertürk