We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tillerson neden geliyor?

188 8 17
14.02.2018

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Ürdün, Mısır, Lübnan ve Kuveyt’i kapsayan bölgesel stratejik görüşmeleri bağlamında Türkiye’ye de geliyor. Ankara’daki görüşmelerde Tillerson’un bölgesel ekonomik yapılanma paketini açıklaması bekleniyor, ama tabii ki Münbiç ve Fırat’ın doğusuyla ilgili görüş alışverişi de yapılacak.

Tillerson bu konularda Amerika’nın tavrını çantasında getirdiği büyük stratejik plan çerçevesinde ele alıp somut bir şeyler söylemeye çalışacak. Özetle Amerika şimdiden Suriye’nin yeniden inşasıyla ilgili adımlar atma kararını aldı.

Tillerson, Suriye’nin yeniden inşası sürecinde Türkiye’nin de aktif rol almasını ve Fırat Kalkanı operasyonuyla bölgede kurduğu hayatı başka yerlerde de kurmasını istiyor. Yönetim ise böyle bir gelişme olduğu takdirde bunun Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik yeni bir yaklaşım, yeni bir paradigma oluşmasına yol açacağını düşünüyor.

(Bu arada Rusya’nın ünlü Ortadoğu uzmanı Vitaly Naumkin’in, Putin’in Ortadoğu özel temsilcisi Bogdanov aracılığıyla Fırat’ın doğusu için ortaya attığı Kuzey Irak modelinin temelinde de Türkiye’nin ekonomik gücünü bölgede ortaya koymasının bulunduğunu hatırlamalıyız.)

4681 NO’LU YASA

Amerika’nın Suriye’nin yeniden inşası süreci için ne düşündüğünü iyi anlayabilmemiz için Kongre’den geçen 4681 No’lu yasayı bilmemiz lazım. H.R. (House Resolution) 4681 numaralı yasanın........

© Habertürk