We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yemekli toplantı öncesi düşüncelerimizdi…

2 1 1
17.04.2018

Dün akşam liderler, oluşalı beridir dünyada hiçbir siyasi sorunu çözme başarısı gösterememiş şu anda da Ortadoğu’da sürüp giden savaşlara seyirci durumundaki BM’lerin organizasyonu ile bir araya gelip yemeklerini yerlerken “bundan sonra ne yapmaları gerektiğini konuştulardı.” (Her halde.)

Bu toplantı öncesi Sn. Akıncı’nın bazı açıklamalarından anldıktı ki Anastasiadis Grans Montana’da son perdeyi viran eylemeden önce BM’ler parametreleriyle sahnelenen “müzakereler oyununu” kaldığı yerden devam ettirmek istiyordu. (Di da di du dememin nedeni dün akşam olup bitenlerden haberim olmamasıdır. (O zaman “boşuna yorum yapma” denecek ki doğrudur!)

BUNA karşın dün akşam o yemek masasında havaların sıcak mı yoksa soğuk mu estiğine aldırmadan diyeceğimizi zaten yıllardır dediğimizce tekrarlamaya devam edeceğiz. Ve bir kez daha beklentilerimizin altını çizeceğiz. Şöyle ki:

BİR: “İki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini içeren konfederal bir çözüm.

İKİ: Daha açık seçik yazmamız gerekirse, “Konfederal sistemi” istememizin nedeni “iki komşu olarak ayni adada yan yana yaşarken, ikide birde dalaşma olasılığını bertaraf edecek bir siyasi ortaklıkla buluşulduğu için sorunları çözme imkânı olasılığından dolayıdır.” ÜÇ: Yoksa gönlümüzde yatan aslan resmen bu günkü iki bölgeliliğin devamında “iki ayrı devlete dayalı çözümdür.” Tabi ki bu iki devlet kendi aralarında gerektikçe, adanın bütününü yahut aralarındaki ilişkileri düzenleyen anlaşmalar yapacaklardır.) DÖRT: Öte yandan bölgedeki savaşlara baktığımızda artık önümüzdeki yolları Türkiyesiz yürüyemeyeceğimizi çok iyi anlıyoruz! Tabi Türkiye’nin etki alanı içinde olacak bir çözümü Rum kabul etmediğinden bir kez daha diyeceğiz ki zaten bu çaresizlikte tek çare, “iki ayrı devlete” dayanacak........

© Havadis Kıbrıs