We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dindarlar ve Kemalistler/Anıtkabir ve Başörtüsü

16 7 34
14.11.2017

AK Parti'nin Kemalistliği üzerinden yürüyen tartışma gerçekten hem trajik hem de komik...

Bu ülkenin dindarları da Kemalistleri de eğitimini, ekonomisini, hukukunu, kültürünü ve siyasetini Batı'nın belirlediği bir ülkede yaşıyor.

Her iki taraf da savunduğu değerlerin 1945'ten sonra ABD tarafından "Heykel/Bayrak/Ezan" sembolizmine indirgendiği gerçeğiyle ilgilenmiyor.

"Kemalizm-dindarlık" tartışmasının 1945'ten sonraki görünümü her iki tarafın da Beyaz Saray'a sığınmasıyla noktalanmıştı. ABD bütün tarafları; Kemalistleri, milliyetçileri ve dindar/muhafazakarları Kore'de kendi komutasına alıp tek safta dizmişti. Türkiye ve dünya 1945 sonrası II. Dünya Savaşı'nın galibi ülkelerin inşa ettiği kurumlarla (BM, IMF, Dünya Bankası, NATO) yönetilmeye devam ediyor.

Kızacak, gücenecek bir şey yok. Gerçek bu; ABD, Kemalizm'in altı okunu da tek tek yamulttuğu gibi, dindarları da Arapça ezan karşılığında Kore'de, Afganistan'da yıllarca gönüllü olarak savaştırdı.

*

Avrupa aydınlanmasının ve Amerikan liberalizminin sınırlarını çizdiği, kavramsal temelini oluşturduğu bir dünyaya zihnini dayayan çevrelerin "Kemalizm-dindarlık" çatışması, "Batılı dostlarımız" için çok eğlenceli olsa gerek... Amerika'nın başına geçirdiği çuvalla "Kemalizm-dindarlık" kavgası yapanların durumu, Washington ve Brüksel'den pek komik görünüyor olmalı.

Dindarlar Kemalizm'den AB değerlerine sığınırken, Kemalistler de AK Parti'yi "evrensel insan hakları" sopasıyla dövmeye kalkıyor. Her iki taraf da sıkıştıkça AB İnsan Hakları Mahkemesi'ne koşuyor.

........

© İslami Analiz