We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BİR BAKIŞTA AF VEYA CEZA İNDİRİMİ

3 0 5
09.10.2018

Af ve Ceza İndirimi Konusu Gündeme Nasıl Geldi?

Bilindiği üzere MHP’nin af söylemi uzun süredir gündemi meşgul etmekte. MHP’nin af söylemi veya düşüncesi yaşadığımız son seçim olan 24 Haziran 2018 Başkanlık ve Milletvekili seçimlerinin de dikkat çekici kampanya araçlarından birisiydi. Bu husus Milliyetçi Hareket Partisi’nin seçim öncesindeki vaatleri arasında yer bulmuştu. Esasen cezaların affı konusu mahkumların ve mahkum yakınlarının gündeminden hiç düşmezken siyasilerden ve hatta hükümet kanadından bunu ilk dile getiren siyasi figür, sayın ERDOĞAN’ın başdanışmanlarından Yiğit BULUT olmuştur. Yiğit BULUT, 3 Mayıs 2018 tarihli yazısının bir bölümünde af konusuna değinmiş ve kaleminden şu satırlar dökülmüştür: “Başkanlık sistemine geçerken, “YENİ BİR TÜRKİYE-YENİ DOĞMUŞ KADAR TEMİZ VATANDAŞ” kavramını hayata geçirelim ve SİCİL kayıtlarını sıfırlayalım. Bazı suçlar hariç tutulmak şartıyla, her vatandaşın “yeni başlamış” bir sicili olsun. Kredi sicillerini de bu temizlenme kapsamına dahil edelim. Başkanlık geçişi ile birlikte “Mali Sicilleri” de sıfırlarken, DEVLET-Vatandaş arasında “alacak-verecek” kalmasın! Vergi borçlarını geçişe kadar yeniden yapılandırıp BAŞKANLIK BAŞLANGICI sonrası eldeki imkanlarla sıfırlayalım. Bazı suçlar hariç GENEL BİR AF hayata geçirelim ve “her vatandaşı” suçsuz Kabul ederek yeniden doğmuş gibi bir şans verelim.”
Daha sonra bu konu 12.05.2018 tarihli paylaşımları ile Twitter üzerinden MHP Genel Başkanı sayın Devlet BAHÇELİ tarafından gündeme getirilmiştir. BAHÇELİ: “Çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri, PKK’lılar, FETÖ’cüler hariç olmak üzere, demir parmaklıkların gerisinde özgürlük düşü kuran, zindanda gün sayan, dama düşüp sevdiklerinin ve sevenlerinin hasretini çeken kader kurbanlarını afla taltif etmek niye akıllara gelmez? PKK’lı alçaklar, FETÖ’cü caniler, vatan ve millet düşmanları demokrasi ve özgürlük adına sahiplenilirken, kaderlerinin kurbanı olmuş mağdurlarla ilgili lehlerinde hukuki ve ahlaki bir düzenleme yapılması, onların aydınlığa kavuşturulmaları tez elden sağlanmalıdır. Şeklinde yazmış olduğu yazılar ile “af” ateşini iyiden iyiye yakmıştır. İlerleyen dönemde bilindiği üzere af teklifi MHP tarafından 24 Eylül 2018 tarihinde TBMM’ye sunulmuş ve aynı gün MHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi YILDIZ tarafından tüm kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Ülkemizde Yakın Zamanda Af veya Ceza İndirimi
Bilindiği üzere klasik manada ve geniş kapsamlı olarak genel af yaklaşık 20 sene evvel Bülent ECEVİT döneminde çıkarılmış ve “Rahşan Affı” olarak da bilinen bu af kamuoyunda çok ciddi tartışmalar yaratmıştır. Söz konusu affa ilişkin tartışmalar halen bile devam etmektedir. Bu affın üzerinde çok yoğun tartışma olmasının ana nedeni “suçluların sokağa salınması, suç oranlarının ciddi bir surette artması ve uzun vadede bu affın hiçbir yarar teşkil etmediği gibi kamu güvenliğine ve kişilerin iç huzur ile nümayişine zarar vermesi” dir.
Ak PARTİ’nin iktidara ilk geldiği 2002 senesinden sonra ise genel af şeklinde bir düzenleme yapılmamakla birlikte daha çok 5275 sayılı Cezaların İnfazı Hakkında Kanun ile 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda yapılan bazı lokal düzenlemeler ile “denetimli serbestlik, şartlı tahliye, cezanın infaz süresinin kısaltılması” gibi bazı yöntemlerle mevcut cezalar (kapsam dışı olanlar hariç olmak üzere) ciddi oranda hafifletilmiş ve düşürülmüştür. Buna en son örnek 15 Temmuz darbe girişimi sonrası çıkarılan 671 sayılı KHK ile getirilen bazı suçların infaz oranının ¾ yerine ½’ye düşürülmesi ile denetimli serbestlik süresinin 1 seneden 2 seneye çıkarılması gösterilebilir. Bunun haricinde “açık cezaevine çıkma süresi” ile ilgili bazı düzenlemeler ile de kapalı cezaevinden açık cezaevine çıkma konusunda da hükümlüler lehine hatırı sayılır bir çok hükmün getirildiği de bilinmektedir.

Af mı Ceza İndirimi mi?
MHP’nin üzerinde uzun süredir konuştuğu, kamuoyunu meşgul eden,........

© Medya Güneş