We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Realpolitik, Hamaset Ve Etkisiz Siyaset

47 13 350
06.10.2018

Cumhurbaşkanı’nın Almanya’ya yaptığı devlet ziyareti bunun son örneğini oluşturdu. Ziyaret, Almanya bakımından, özü itibariyle, tam bir “realpolitik” uygulamasıdır.

Alman kamuoyunun, medyasının ve siyasetçilerinin, Türkiye’yi, üzerinde hiçbir denetim ve kontrol mekanizması bulunmayan bir tek adam rejimine dönüştürmekle, en cılız muhalif sesi bile susturmakla, dünyada en fazla gazeteciyi hapse göndermekle, bazı Alman vatandaşlarını suçsuz yere hapsetmekle suçladığı Recep Tayyip Erdoğan’ın yine de Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ve Şansölye Merkel tarafından misafir edilmesi, idealist bir dış politika uygulaması olamayacağına göre, ancak “realpolitik” ile izah edilebilir.

Bu “realpolitik” uygulamasının arka planında Almanya bakımından çok önemli sebepler var.

Bunların başında sığınmacı konusu geliyor. Merkel’in geçmiş yıllarda uyguladığı “açık kapı” politikasının siyasi faturası kendisi için çok ağır oldu. Partisi CDU seçimlerde aşırı sağcı partiler lehine büyük oy kaybına uğradı. Sığınmacı konusu Almanya siyasetinde bütün taşları yerinden oynatabilecek bir faktör olmayı sürdürüyor. Sadece bu konu bile Almanya’nın Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olmasını zaruri kılıyor.

Türkiye’deki ekonomik kötü gidiş Almanya’da endişe ile izleniyor. Bunun sebebi tabii ki Almaların Türkiye aşkı değil. Mercedes, Siemens, Bosch gibi ağır toplar dahil, binlerce irili ufaklı Alman şirketi Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Bu şirketler, kötü iktisadi gidişten etkilenmemek için hükümetlerinden Türkiye nezdinde girişim yapmasını........

© Medya Siyaset