We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye bu tasarıdan habersiz

16 26 46
15.11.2017

CHP Burdur Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mehmet Göker, hükümetin, Gezi olaylarının ardından rafa kaldırdığı ‘Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı’nın yeniden gündeme getirmesini değerlendirdi.

Her alanın yalnızca bir koruma kategorisine alınmasını öngören bu tasarının, koruma alanlarında enerji, ulaşım, haberleşme ve savunma tesislerinin kurulmasına izin verilmesini sağlayacağını dile getiren Göker, tasarının şirketlerin ya da kişilerin talebiyle korunan alanların yeniden değerlendirilmesini öngördüğüne dikkat çekerek, “Tasarı, koruma maskesinin arkasına saklanarak ‘kullanmaya’ dönük çeşitli düzenlemeler ile donatılmıştır. Söz konusu tasarı Milli Parkları ve diğer korunan doğal alanları korumaktan çok bunların üzerinden nasıl rant sağlanır düşüncesinden hareketle hazırlanmıştır” diye konuştu.

TBMM Çevre Komisyonu, geçtiğimiz hafta Türkiye’nin doğa koruma alanlarıyla ilgili kanun tasarısını görüşmeye başladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ancak Gezi olayları sırasında yükselen tepkilerin ardından geri çekilen ‘Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı’, bu kez sesiz sedasız ilgili komisyonun gündemine alınarak görüşülmeye başlandı.

KORUNAN ALANLAR İPTAL EDİLEBİLECEK, TAHSİS EDİLEBİLECEK

8 Kasım’da tasarıyı görüşmeye başlayan komisyona bilgi veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, düzenlemenin korunan alanlarla ilgili mevzuat karmaşasına son vereceğini savunmuştu. İlan edilmiş korunan alanlarının sınırlarının bu tasarı hükümlerine göre değiştirilebileceği, kısmen veya tamamen farklı koruma kategorisi kapsamına alınabileceği veya ilan edilmiş koruma kararının kaldırılabileceğine yönelik düzenleme getirildiğine işaret eden Bakan Eroğlu, korunan alanlarda işletme amacıyla izin, kiralama ve tahsis işlemlerine yönelik düzenlemeler........

© OdaTV