We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

IHRA'nın antisemitizm tanımını ne kadar biliyoruz?

2 0 0
20.06.2018

Sosyal medyada birbirimizi iyi, kötü antisemit olmakla suçluyoruz. Peki, antisemitizmle ilgili yakınırken antisemitizm tanımı hakkında ne kadar bilgimiz var?

IHRA, International Holocaust Rememberence Aliance tarafından yayınlanan ve European Forum on Antisemitism sitesinde antisemitizm için kılavuz olarak gösterilen tanımı ele alıp örneklemek gerekirse, İsrail’i eleştirmek antisemitizm değil. Yine söylemlerinden dolayı “self- hating jew” olarak geçen ve tüm Yahudileri, toplumdan alkış almak uğruna hedef tahtasına oturtan bir Yahudi de farkında olmadan gayet antisemitizm sınırlarında dolaşabilir.

Yahudilerin medyayı, ekonomiyi veya dünyayı yönettiği imasında bulunmak, antisemitizmdir.

Yahudi vatandaşlara ait sinagog, okul önünde protesto yapmak antisemitizmdir.

Yahudi olmayan birini Yahudi olduğunu suçlamak da antisemitizmdir.

Türkiye’deki Yahudilerin vatandaşı olduğu Türkiye yerine İsrail ülkesine daha sadık olduğunu ima etmek antisemitizmdir.

Çok tartışıldı(?) ve hiç unutulmadı(?) ve ayıplandı(?) ama Türkiye’de bir ses sanatçısının “Allah Hitler’den razı olsu, bu Yahudilere az yapmış” demesi de antisemitizmdir.

Kısaca liste uzayıp gidiyor…

European Forum on Antisemitism sitesinde yayınlanan antisemitizm tanımını sizlerle paylaşıyor, bu kılavuza uyan birilerini bulmakta sizlere kolaylıklar diliyorum.

Keyifli okumalar.

↔↔↔

Antisemitizm kısaca nedir?

Bu doküman antisemitizm içeren olaylar ile ilgili veri toplamada, teşhis etmede ve konu ile ilgili mevzuatın yürürlüğe konulup uygulanmasına yardımcı bir kılavuz oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır.

Geçerli tanım: “Antisemitizm, Yahudilerin kendilerine yönelik nefret olarak da ifade edebilecekleri belirli bir anlayış biçimidir. Bunun sözlü ve fiziksel oluşumları ise Yahudi olan veya olmayan........

© Şalom