We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Emekliler ülkemizin üvey evlatlarıyız..!

1 0 0
18.04.2018

Emeklilerin durumlarını konuşmak için uğrak yerleri olan kahvehanelerde ziyaret ettik, sohbeti koyulaştırdık.

Türkiye’nin bel kemiği olan ve hayatları boyunca çalışarak emekli olan vatandaşlar dert yanıyor. Bir ömür boyu çalıştıktan sonra emekli dönemlerinde rahat etmeyi beklerken ekonomik zorluklardan dolayı geçim sıkıntısına düşen emekliler, hayatlarının geri kalan kısmında ekonomik zorluklarla mücadele ediyor.

Tek dertleri emekli olduktan sonra torunlarıyla vakit geçirmek ve dinlenmek olan emekliler, aldıkları maaşlarla geçinemedikleri için ya çalışıyor ya da çalışmak için iş arıyor.

Türkiye’nin gerçeği olan emekliler, yaşadıkları ekonomik sorunları ve yaklaşan seçimler öncesinde değerlendirmelerde bulundular.

Emekli Mustafa Durmaz,” Ben iki yıldır emekliyim ama geçinemiyorum. Aldığım maaş 1.340 lira. Kendi evim olmasa aldığım para hiçbir şey ifade etmiyor. Türkiye’nin şartlarına göre paramız yetmiyor. Açlık sınırının ve asgari ücretin altında bir maaş alıyorum.

Emekli aylığı olarak benden az alan arkadaşlarımız da var. Standart seviyede yaşamamız için maaşların artması gerekiyor. Ben bu devlete 25 yıl hizmet verdim ama karşılığını alamıyorum. Ekonominin sözde büyümesi bizim cebimize yansımıyor.

Bu büyüme egemen bir kitleye yansıyor. Halkta para yok. Ay sonu gelmiyor. İnsanların emekli maaşlarıyla geçinmesi gerçekten mucizevi bir durum oluyor. Emekli ayda bir kere bile et yiyemeyecek duruma geldi” dedi.

Durmaz, “Vergi yükü çok ağır. Ben emekli bir vatandaşım ve açlık sınırının altında bir maaş alıyorum. Keçiören’de ortalama bir evin kirası 700-800 TL. Bu kirayı çıktıktan........

© Sonsöz