We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Enflasyonda duvara tosladık

2 0 0
03.10.2018

Siyasetçiler de iyi bilir: Onlar da “beli kırılacak, başı ezilecek, memuru, işçiyi ezdirmeyiz” derler, ömrümüz biter. Şu Eylül ayı yüzde 6,47, yıllık 24,5 oranlarına bakınca en çok üzücü olan; sürekli “gelecek ay, yazın, yılbaşında tek haneye daha da olmadı, 2020’de düşecek” diye diye bugünlere gelmek ve duvara toslamak.

Merkez Bankası da iyi bilir. Bıkmadan usanmadan aynı analiz: çekirdek, manşet, dış girdi, iç çıktı, mevsimsel, konjoktürel nedenler, gerektiğinde her türlü önlem alınacaktır”. Üretici enflasyonu yüzde 46 olmuş, faizlerin iki kat üzerine çıkmış, fark etmez, bir önceki ayın açıklamasını aynen yayınla, gitsin.

Şimdiki güncel laflarda “ekonomik program başladı, Merkez Bankası faizleri yükseltti, dolar durdu, McKinsey geldi” kelimelerini muhakkak kullanmak lazım ki vatandaş tam sabır taşına dönsün.

Bu gidişatla yılı yüzde 30’le kapatırsak (önceki öngörüm yüzde 25 idi, hamdolsun sadece ben yanılmadım, bu rakama iki ayda yetiştik) öpüp başımıza koyalım, ama halen yüzde 15’e düşecek diye........

© Sonsöz