We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ucuz lira vatandaşlığı vurdu

3 0 0
19.09.2018

Ülkelerin çoğunda bu uygulama var. Bir ülkeye belli miktarda döviz sokarsanız ve belli bir süre tutar veya herhangi bir yatırma dönüştürürseniz size o ülkenin vatandaşlığı veriliyor.

Biz de yakın zamanda bu işlere girildi. Kriterler bir hayli yüksekti. Ancak lira hesaplar dışında değer erozyonuna uğrayınca Türkiye Cumhuriyeti (TC) vatandaşlığı almak için belirtilen kriterler öyle büyük avantajlar elde etti, yerleşik vatandaşlara karşı haksız rekabet oluştu.

En çarpıcı olanı şu: TC vatandaşı olmak için “bir milyon dolarlık gayrimenkul al deniliyordu. Bu şimdi 250 bin dolara düşürüldü. Nasıl düşürülmesin ki!

Liradan hesaplarsak iş daha netleşebilir. Dolar 3 lira iken bir milyon dolar karşılğı rayiç fiyattan 3 milyon liraya güzel bir rezidansı kolayca alıp vatandaşlık hakkı da elde edebiliyordunuz. Şimdi dolar 6 lira Bir milyon dolar getirirseniz bugün iki tane rezidans alabilirsiniz ama yapılan düzenleme ile şimdi (alıcı çıkmadığı için fiyatların gerilemesi nedeniyle) 1.5 milyon liraya yine sadece bir rezidans alabilirsiniz. En azından bu dengelenmiş gibi gözüküyor.

Tüm kriterdeki para sınırları yarıdan fazla hatta yüzde 75’e varan oranlarda........

© Sonsöz