We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bütün vadilerimiz beton mezarlığına dönecek

2 0 0
19.04.2018

Mimarlar Odası haftalık basın toplantısında başta Şirindere Vadisi olmak üzere Ankara’nın vadilerine dikkat çekti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mühye Gecekondu Önleme Bölgesi ve Şirindere Kentsel Dönüşüm projesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Candan, ” Vadilerimiz beton mezarlığına dönüşecek” dedi.

Tezcan Karakuş Candan, Şirindere Vadisi’nin ODTÜ’nün hemen bitişinde yer alan bir bölge olduğunu belirterek, “Yapılan plan, aslında vadiyi yeşil planından ayıran ve betonlaştıran bir plandır. Şirindere kentsel dönüşüm ile vadi iki duvar ile örülüyor. Örülen yerler, vadide oturacak üst gelir guruplarının alacağı dairelerin iç bahçesi haline getirilecek” şeklinde konuştu.

Yapılan projelerle yeşil aks yükümlülüğünün ortadan kaldırılacağına dikkat çeken Candan, “Sadece Şirindere Vadisi değil Ankara’nın bütün vadileri yapılaşmaya açılmış durumda. Gidip görebilirsiniz Büyük Esat Vadisi dolduruldu resmen. 30 katlı yapılar yapmaya başladılar. Bütün vadilerimiz beton mezarlığına dönüşmüş olacak. Bunların yer aldığı alanların çoğu heyelan bölgeleri olduğu için, buralara yapılan yapılaşmalarla bir afete de davetiye çıkarılmış olunuyor” dedi.

2005 yılında kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenen Şirindere Vadisi için Candan, “Daha sonra buradaki yapıların bir kısmı afet riski altında dediler ve vadi çöküntü haline getirildi. Buraya dahil bir plan süreci başlatıldı.

Buna dair daha önce açılmış davalar ve iptal edilmiş süreçler var. Geçtiğimiz Mart ayında burayla ilgili yeni bir meclis kararı alındı ve kentsel dönüşüm planı ile ilgili de bir plan yapıldı. Bu plan da şu an askıda. Yani Şirindere Vadisi planı şu an askıda. Askıdan iner inmez hemen davamızı açacağız. Bu planın neleri getirip neleri götürdüğünü biraz sizlerle paylaşmak istedik. Çiğdem Mahallesi halkının da Şirindere Vadisine yönelik oldukça ilgisi bulunuyor. Onlarla görüşme halindeyiz” dedi.

Sözlerine devam eden Candan “Şirindere Vadisi, ODTÜ’nün hemen sınırında yer alan bir bölgedir. Çamlık sitesi ile komşu bir alan. Yapılan plan, aslında vadiyi yeşil planından ayıran ve betonlaştıran bir plandır.

Şirindere........

© Sonsöz