We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Amerika’ya da “bidon kafalı” muamelesi

486 45 679
15.11.2017

DİKKATİMİ ÇEKEN ŞEYLER

Amerika'ya da “bidon kafalı” muamelesi

Türkiye'dekine çok alışmıştık artık. İktidar “nasıl olsa ne söylesek inanıyorlar” mantığı ile aklına geleni söylüyor. Komik olmuş, mantıksız bulunmuş rezil olma ihtimali yaratmış hiçbiri fark etmiyor. Halka “bidon kafalı” veya “göbeğini kaşıyan adam” muamelesi yapmak sıradan olay sayılıyor.

Şimdi bakıyorum da iktidar çıtayı yükseltmiş. Aynı muameleyi Amerika'ya da yapıyoruz artık. Muhtemelen “yutmuyorlar” tabii de uluslararası ilişkiler gereği belki sadece gülümsemekle yetiniyorlar. Amerika'ya nerede ve nasıl “bidon kafalı” muamelesi yaptık? Henri Barkey adını pek çok kişi duymuştur. İstanbul doğumlu bu Amerikalı CIA uzmanı 15 Temmuz akşamı Büyükada'daki bir otelden darbeyi sevk ve idare ettiği ileri sürülmüştü. Barkey o gece her nasılsa izini kaybettirmiş ve Türkiye'den çıkmıştı. Darbe gecesinden bir yılı aşkın süre sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'ndan sorumlu Başsavcıvekili Hasan Yılmaz Henri Barkey için yakalama kararı çıkardı.

Barkey'in aynı soruşturma nedeniyle da tutuklu olan ABD Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz ve Osman Kavala ile Türkiye ve yurt dışında bir araya gelerek toplantılar yaptığı iddia ediliyor.
Buraya kadar normal. Şimdi gelelim “bidon kafalı” bölümüne. Amerikan Washington Post gazetesinin makale sayfalarının editör yardımcısı Jackson Diehl Başbakan Yıldırım'ın Amerika ziyaretinde kendisiyle görüşüyor. Bunu gazetesindeki bir yazıdan anlıyoruz. Diehl “yalan haberlerle” ilgili makalesinde sözü Türkiye ve Başbakan Yıldırım'a getirerek şöyle diyor; “İşin püf noktası, yalan haberleri, hiçbir şekilde sorumluluk üstlenmeden kullanmak. Bunun iyi bir örneğini, Erdoğan'ın başbakanı Binali Yıldırım, geçen hafta içerisinde Washington'ı ziyaret sırasında Türk hükümetinin gerçekten de Barkey'nin darbe girişimini yönettiğine inanıp inanmadığını sorduğum zaman gösterdi. “Henri Barkey, darbeyi yönetti mi, bilmiyorum” yanıtını verdi ve iddialardan haberi olmadığını söyledi.”

Olacak şey mi bu? Barkey sıradan bir suçlamanın altında değil. Darbeyi düzenleyen Fetullah Gülen adına sevk ve idare etmekle suçlanıyor. Bu nedenle hakkında “yakalama” kararı çıkartılıyor. Başbakan “ben bilmiyorum, haberim yok” diyor. Gerçekten bilmiyorsa çok ayıp. Demek ki Yıldırım'ın olan bitenden haberi yok. Ama buna hiç ihtimal veremem. Peki, o halde Amerikalı gazeteciye neden “bidon kafalı” muamelesi yapıyor. Anladığım kadarıyla Amerika ile iyi ilişkiler kurmak için çabalıyor ya iktidar, bu nedenle “darbenin arkasında Amerika var” görüşünü yüksek sesle söylemek istemiyor. İyi de bunu söylemeyince böyle........

© Sözcü