We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Kumpas” diyorlar, tazminat ödemiyorlar

6 394 265
10.08.2018

Fetullahçı Terör Örgütü tarafından, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ilk darbe, “Şemdinli yalanı”yla başlamıştı. Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, İstanbul ve Ankara Casusluk, 28 Şubat davalarıyla devam etti. Bu davalara konu edilip ifadelerine başvurulan, gözaltına alınan, cezaevine giren bin 200 civarında subay ve astsubay oldu. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, yaratılan onca mağduriyeti birkaç atamayla unutturmaya çalışsalar da unutturamazlar. Arşivi ortadan kaldıramazlar.

Darbe girişiminde görüldü ki, değişik davalara konu edilen, yıllarca cezaevinde tutulanlar, devletine, milletine bağlı askerlerdi. Ancak, AKP hükümeti döneminde en büyük zulmü gören meslek grubunun başında da askerler geldi.

SİSTEM ŞÖYLE İŞLİYORDU

Hukuk tamamen belli bir amacın aracı olarak kullanılıyordu. Poliste hazırlanan, savcıda olgunlaştırılan, bilirkişide yoğunlaştırılan, mahkemede hükümlendirilen, Yargıtay'da taçlandırılan bir durum vardı.

FETÖ'cü olduğu gerekçesiyle atılanları araştıralım: 15 bin 899 hakim ve savcıdan 4 bin 342'si meslekten çıkarılmış. Bunun tüm çalışanlara göre oranı yüzde 27.3'ü buluyor. Toplam 2 bin 181 olan mülki idare mensuplarından 441'i ihraç edilmiş. İhraç oranı çalışanların yüzde 20.2'sini oluşturuyor. 259 bin polisten 32 bini ihraç edilmiş. Tüm çalışanlara göre ihraç oranı yüzde 12.3'dür. Silahlı Kuvvetler'de 17 bin 757 ihraçla atılma oranı yüzde 7.35 olarak........

© Sözcü