We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yunan pilotlar askeri sahalarımızda

313 287 1284
14.03.2018

1 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren Yunan askerleri Teğmen Angelos Mitretodis ve Astsubay Çavuş Dimitris Kouklazis, “Birinci derece askeri yasak bölgeye girmek” ve “Askeri casusluğa teşebbüs” suçlarından 1 Mart'ta tutuklandı. Tutuklamaya yapılan itiraz 5 Mart'ta reddedilince Atina'da toplanan göstericiler bayrağımızı yaktı.

Askerlerin serbest bırakılması için Yunan Başbakanı, Dışişleri Bakanı devreye girdi, Savunma Bakanı Kammenos ve Genelkurmay Başkanı konuyu NATO ve Avrupa Birliği (AB) gündemine taşıdı. Yunan Başbakanı Çipras da Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nden “Yunan askerlerinin serbest bırakılmaları ve Yunanistan'a iade edilmeleri” mesajını Türkiye'ye iletmesini istedi. Yunanistan bu çabayı gösterirken, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan ve darbenin içinde yer aldığı öne sürülen eski askerleri iade etmeye yanaşmadığını da hatırlatalım.

ASKERİN İŞLEDİĞİ SUÇLAR

Tutuklanan iki askerinin tahliye edilmesi için uluslararası kuruluşları devreye sokan Yunanistan'ın geçmişte Türk askerine yaptıklarını da öğrenelim:

08 Ekim 1996'da Sakız Adası'nın güneyinde, Türk hava sahasında uçan F-16 savaş uçağımız Yunan jetleri tarafından açılan ateş sonucu Ege Denizi'ne düştü. Pilot Yarbay Osman Çiçekli kurtuldu, Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan uçakla birlikte denize düştü, şehit oldu.

23 Mayıs 2006'da bir Türk savaş uçağı, Rodos ve Kerpe........

© Sözcü