We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Saray Koalisyonu’nun küçük ortağı sayesinde otokratik rejime geldik

491 328 2862
14.02.2018

Sevgili okurlarım,

İYİ Parti'nin kuruluşundan bugüne yaklaşık dört ay geçti. Partinin bu süre içinde seçimlere girebilmek için tüm yasal koşulları yerine getirip getiremediği, kamuoyunda en çok tartışılan ve cevabı merakla beklenen sorular arasında.

Partinin Genel Sekreteri ve Sözcüsü, İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray'la yaptığım söyleşiye, bu soruyu yönelterek başladım.

AYTUN ÇIRAY (A.Ç): Sayın Dündar yasalarımıza göre; 41 il ve o illerin üçte bir ilçesinde örgütlenen partilerin seçimlere girme hakkı doğuyor. Biz bugün itiba-
rıyla 78 ilde örgütlenerek bunu başardık.
Şimdi de arkadaşlarımız kongrelerimizi yapıyorlar. Yani tüm yasal şartları kesinlikle tamamladık ve seçime girme hakkımızı kazandık.

UĞUR DÜNDAR (U.D): Böylece vatandaşlarımızın zihnine yerleşen “İktidar ne yapar eder, İYİ Parti'yi seçimlere sokturmaz” şüphesi ortadan kalkacak mı?..

İYİ PARTİ, DP'DEN ÇOK DAHA ZOR ŞARTLARDA KURULDU

(A.Ç): Bu tür “Saray Koalisyonu” kaynaklı boş dedikoduların çıkarılması bile bizim gücümüzü gösteriyor. İYİ Parti'nin seçimlere sokulmaması diye bir ihtimal yok. Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim; bize yapılan baskıları ve zorlukları Demokrat Parti dahi yaşamadı. Çünkü o zamanki siyasi irade eninde sonunda tek partiden çok partiye geçme kararındaydı. Şimdi ise “Anayasal Devlet”in yerini almaya çalışan siyasi irade, çok partiden tek parti devletine geçmeye karar vermiş durumda. Ancak İYİ Parti seçimlere girer. Girmekle kalmaz, Türk Milleti'nin muazzam tarihindeki iyilerin iktidar mührü olur.

(U.D): “İyilerin iktidar mührü olur” tanımını biraz daha açar mısınız?..

(A.Ç): Uğur Bey, Türkiye 16 yıldır, Sayın Erdoğan liderliğindeki AKP iktidarı tarafından yönetiliyor. Bu 16 yılın ilk 8 yılında, küresel aktörlerin parasal genişleme politikalarıyla paraya boğulduk. Ev, otomobil ve tüketici kredilerinde patlama yaşadık. İyi yaşama arzularımızı ve özlemlerimizi böylece en kısa yoldan karşılamış olduk. Bu da bizim büyük resme odaklanmamızı engelledi. Maskelenmiş sinsi bir proje aynı odaklar tarafından harekete geçirildi. Bizi 15 Temmuz hain FETÖ işgal kalkışmasına getiren koalisyon kuruldu. Bir tarafta FETÖ ve onların kanatları altındaki sözde demokrat-liberaller, diğer tarafta AKP vardı. Hep birlikte iyilik timsali Atatürk'ün Türk Milleti'nin bekasının ve yeniden yükselişinin garantisi olan değerlerine ve kurumlarına saldırdılar. Sonuçları da yıkıcı oldu, oluyor.

(U.D): “Yıkıcı sonuçlar oldu, oluyor” derken tam olarak neyi kast ediyorsunuz?

(A.Ç):16 Nisan'daki referandumla birlikte süreç devam ediyor. “Saray Koalisyonu”nun küçük ortağı sayesinde tüm kuvvetlerin tek adamın elinde toplandığı otokratik bir rejime geldik. Hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığı bir varmış bir yokmuş oldu. Türk Milleti kendine anlatılan peri masalının aslında bir korku filmi olduğunun farkına varmaya başladı. Korku filmlerinde seyirciler ne hale gelir bilirsiniz. Salona sessizlik hakimdir. Demirel derdi ki; “Millet susuyorsa homurdanıyor demektir.” Bu büyük sessizlik bu korku filmini mutlu bir sonla bitirecek. Bunu şahsen ben sokaklarda görüyorum… Hastane asansöründe görüyorum… Adliyede, karakolda görüyorum… Çarşı pazarda görüyorum. Işıl ışıl gözlerle selâmlıyorlar beni. İyiliğin en büyük sessizlik ihtilâli geliyor.

İzmir Milletvekili Aytun Çıray, siyasette yaşanan son gelişmeleri Uğur Dündar'a anlattı.

İYİLİĞİN SANDIK İHTİLÂLİ İYİ PARTİ'Yİ İKTİDAR YAPACAK

(U.D): “Sessizlik ihtilâli” ile neyi kastediyorsunuz?

(A.Ç): Kastettiğimiz şey esasen şu: Türk Milleti, Meral Akşener'i, hukuk ve adalet cinayetleri olan uzun ve bunaltıcı bir devri........

© Sözcü