We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Trump'ın Kudüs çıkışı

35 17 26
08.12.2017

Trump’ın Kudüs kararının ABD’nin iç politikasıyla bağlantısı açık. Vergi kanununu Kongre’den geçirdikten sonra, seçim vaatlerini gerçekleştirme cesareti almış ve bu sayede de “yerleşik düzen” tarafından yerinden oynatılamayacak biçimde iktidarını pekiştireceğini düşünmüş olmalı. Eğer öyle ise, sırada kesinlikle İran’a yönelik daha sert yaptırımların ve K. Kore’de de daha riskli bir oyunun olduğu söylenebilir.

Bununla birlikte, Kudüs çıkışı iç politika kadar ABD dış politikasıyla ilgili emareler de taşıyor. Ancak bu konu, iç politikada olduğu gibi bir etki yaratmayabilir.

Her ne kadar İsrail Kudüs’ü “başkent” olarak görse de, statükonun değişmesinin istendiği şüpheli. Bunun nedenlerinden biri, ABD’nin sözünü tutup tutmayacağının garantisi olmamasıyla ilgili. Trump, çıkışının ardından kararı ertelediğini açıkladı. Hemen her ABD başkanının yaptığını yaparak büyükelçiliğin taşınmasını ileri tarihlere bıraktı. Dolayısıyla İsrail’in hemen heyecanlanmasına gerek yok. Ancak ortadaki sorun, Trump’ın Kudüs’ü başkent olarak tanıyacağını ifade etmesinde ve bunun da bir maliyeti olmasında.

Uluslararası hukuku ret

ABD’nin tanıma ilan........

© Star