We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Okullardan 'insan' mezun edebilmek!

9 3 0
19.09.2018

YKS, LGS sonuçları, yerleştirmeler derken yeni eğitim-öğretim yılı başladı.

Söz konusu eğitim olunca herkesin söyleyecek sözü var, malum. Herkesin söz söylemeye hakkı da var. Çünkü öğrencisi, öğretmeni, velisi, bürokratı, politika yapıcısı, yayıncısı ve en önemlisi insana yatırım yönüyle hepimizi ilgilendiren en önemli konu bu.

Tam da bu yüzden, yani herkesi ilgilendirdiği ve herkesin söyleyecek sözü olduğu için, bazen işler sarpa sarıyor. Amacı üzüm yemek değil bağcı dövmek olanların sesi daha çok çıkıyor. Fakat günün sonunda fatura bir adrese kesilebiliyor.

***

Meseleye olumlu tarafından bakarak, sebebin konunun ehemmiyeti olduğunu söylemekle yetinelim. Yanlış bir uygulama hemen kötü netice verirken doğru bir uygulamanın semeresi ancak yıllara sari toplanabiliyor. Bu yüzden gerek sistemsel gerek içerikle ilgili alınan kararların çok iyi etüt edilerek, aceleye getirilmeden uygulamaya konulmasında fayda var. Nitekim yeni Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, göreve başlar başlamaz, yapacakları değişikliler için 2-3 senelik bir zaman aralığı öngördüklerini ifade etmişti.

Özellikle lise ve üniversiteye geçiş sınavlarıyla ilgili yapılan yeni düzenlemelerin, olumlu yönde sonuçlar doğursalar dahi- kamuoyunda değişikliğe karşı olumsuz........

© Star