We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hareketsizlik yorgunluk hissini azaltmaz aksine arttırır

27 3 0
15.09.2018

Düzenli fiziksel egzersizin psikolojik sağlığımızı olumlu etkilediğine dair oldukça fazla bilimsel kanıt var. Fiziksel egzersiz bir zamanlar Time Dergisi’nin kapağında doğal ilaç olarak tanımlanmıştı.

20 dakikalık bir egzersiz; kendimizi daha iyi hissetmemize neden oluyor, stresimizi azaltıyor, enerji düzeyimizi arttırıp yorgunluğumuzu azaltıyor.

Ünlü bir tıp merkezi olan Mayo Klinik’e göre, enerjisiz hissetmenin ana nedenlerinden biri fiziksel aktivite azlığı. Bu sebeple eğer psikolojik olarak yorgunsanız ve yorgunluğunuzu azaltmak istiyorsanız egzersiz yapmanız gerekiyor. Birçok klinik çalışma egzersizin yorgunluk hissini azaltmada ilaçlardan daha etkili olduğunu göstermiş.

***

Depresyonda fiziksel hareket isteği azalır: Depresyona girmiş kişilerin en fazla yaşadıkları hallerden biri de kendilerini enerjisiz ve yorgun hissetmeleri. Bu kişiler evde, hareketsiz ve yalnız kalmaya meylederler. İçlerinden dışarı çıkmak gelmediğini, kollarını kıpırdatacak dermandan yoksun olduklarını söylerler. Halbuki, bu........

© Star