We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Amerika gitsin Rusya mı gelsin, Allahsız Gomonistler!”

316 75 337
15.11.2017

“Ergenekon’un Avrasyacı maskeyle dönüşü” yazısını somut veriler üzerinden birkaç açıklama ve birkaç düşünce ile sürdürmezsem, hem yarım kalacak hem de yanlış anlamalara yol açacaktı. Bu yüzden, affınıza sığınarak sürdürüyorum.

Yukardaki başlığı da özellikle genç kuşaklara açıklamak gerekebilir. 1960’ların ikinci yarısından itibaren Türkiye’de sol güçlenip siyaset sahnesinde yer almaya başladığında, özellikle Türkiye İşçi Partisi çevresindeki sosyalistlere karşı sağ kesimden gelen bir saldırı sloganıydı bu. Her eylemimizde, yürüyüşlerde, mitinglerde,TİP binalarına ve toplantılara taşlı sopalı saldırılarda, belli bir vurgu ve komik bir tıkı tak-tıkı tak ritmiyle “TİP, TİP, tipsizler, bir avuç ipsizler, Amerika gitsin Rusya mı gelsin, Allahsıııız gomonistler!” diye çığrışırdı saldırgan güruhlar. Bu slogana “Komünistler Moskova’ya!” haykırışları eşlik ederdi.

Türkiye sosyalist solu, özellikle de TİP ve TKP; 1960’ların son yıllarında anti-Sovyet çizgiye kayan Perinçekçi Maocular haricinde ağırlıklı olarak pro-Sovyet’ti (Sovyetler Birliği yanlısı). Soğuk savaş döneminin “dehşet dengesi”ne dayalı çift kutuplu dünyasında Sovyetler Birliği’ni ABD emperyalizmi karşısında bir kale olarak görüyorduk.

Antiemperyalizmden “Amerika gitsin Rusya gelsin” noktasına…

Doğruydu, yanlıştı, bu uzun ve ayrı bir konu; ancak NATO ve ABD karşıtlığımız Rusçuluk değildi, yani “Amerika gitsin, Rusya gelsin” demiyorduk. “Rusçu” değil, sosyalist’tik ve antiemperyalist’tik.

Şu günlerde ülkemizde Avrasyacılık rüzgârları esiyor. Avrasyacılığın Türkiye’deki lideri Doğu Perinçek. Yönetim kademeleri Ergenekon-Balyoz davalarında yargılanmış derin devlet/Ergenekon bağlantılı eski generallerden oluşan Vatan Partisi de onun partisi.

15 Temmuz darbe girişiminin, Erdoğan için olduğu kadar Perinçek ve takımı için de “Allah’ın lütfu” olduğu anlaşılıyor. 15 Temmuz’u izleyen günlerde bir Batı gazetesinde, bizzat Perinçek’in sözlerine göndermeyle, “120 bin bile oyu olmayan bir parti devlet içinde en etkili güç haline geldi” mealinde bir yorum çıkmıştı. “FETÖ’den boşalan yerlere Cumhuriyetçiler, milliyetçiler, Atatürkçüler geldi”, “Türk yargısı altın çağını yaşıyor, hiçbir zaman bu kadar başarılı olmamıştı” diyen Perinçek, yargıda (sadece yargıda mı?) kazandıkları pozisyonları vurgulayarak bu yorumu doğruluyor. Aydınlık gazetesi; Avrasyacı ulusalcıların yörüngesine giren Erdoğan’ın susturmak istediği muhaliflere karşı karalama........

© T24