We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gastronominin can damarı bakanlıklar

2 0 0
21.07.2018

Göz en iyi şahittir. Bütün yaptıklarınız göz önünde olduğu sürece en iyi örneklerden biri olabilirsiniz. Bakanlar kurulu açıklandı, herkes kendince olumlu ya da olumsuz yorumlar yaptı. Şüphesiz ki ben mutfak penceresinden bakıyorum. Gastronomi sektörü özelinde iki bakanlık özellikle çok önemli. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı. Gastronomi açısından her iki bakanlık da hayati önem taşıyor. Her iki bakanlık üretimden ve var olan kaynakların, değerlerin sürdürülebilir olmak kaydıyla doğru anlaşılması, anlatılması ve satışından gelen güçler.


Türk turizm sektöründe 25 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan ETS Tur’un Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Ersoy, kurduğu Voyage Otelleri, Didim Tur, Maxx Royal Belek ve Maxx Royal Kemer gibi kalıcı ve değerli markalarıyla turizm dünyasında önemli bir yerde. Kruvaziyer sektörüne yatırım yaparak Türkiye’yi bu sektörde de görünür kılma başarılarına sahip. Açıkçası kabinede de mesleği ile en çok örtüşen bakan kimliğine sahip. Çünkü bu ülkenin şu anda elinde tuttuğu açık ara en önemli ve görünen ekonomik değeri kültür ve turizm. Hangi açıdan bakarsanız bakın bu yüksek potansiyel için yapılması gereken tek şey, iyi yönetmek. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ersoy’un geçmiş iş tecrübeleri ve başarıları, açıkçası beni çok umutlandırdı. İnanıyorum ki gastronomi alanında da ülkemiz değerlerinin ve potansiyelinin farkında olacaktır.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni kabinesinde, gastronomi açısından bir diğer önemli bakan Bekir Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanı olarak açıklandı. BİM, Turkcell ve Albaraka'nın yönetim kurulu üyelikleri var. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi, Başkent Üniversitesi işletme yüksek lisansı, Celâl Bayar Üniversitesi İktisat Bölümünde doktora; gıda, tarım, hayvancılık, teknoloji ve otomotiv alanlarında serbest girişimcilik yapmış.
Medeniyetin tarım devrimiyle başladığını söyleyerek bu bakanlığın önemine bir vurgu daha yapmak isterim. Çünkü tarımın keşfinden sonra insanlar yerleşik hayata geçme ihtiyacı duydu ve bugünkü anlamda kent yerleşimleri böyle doğdu. Tarım, önemini hiçbir zaman kaybetmeyecek bir faaliyet. Çünkü hayatın temel kaynağı, beslenmenin temeli tarım ve hayvancılık.


Her iki bakanlık için de yapılması gereken kaybettiklerimize ağlamak yerine var olanları yaşatmak. Görünür bir büyüklüğe ulaşma isteğimizle çalışma kalitemiz ve performansımız örtüştüğünde gelecekten........

© Türkiye