We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Muharrem İnce için neden endişeli olunmalı?

204 150 18
17.05.2018

Aslına bakarsanız Muharrem İnce yarışa talihsiz başladı. Partisinin genel başkanlık koltuğu için en başından güçlü bir mücadele vermiş ama yazık ki birkaç kez denemesine rağmen, Kemal Kılıçdaroğlu tarafından tahkim edilen delege yapısı nedeniyle bunu başaramamıştı.

İnce, bu yüzden risk alıp, milletvekilliğini ve genel başkanlık yarışındaki iddiasını kaybetmek pahasına “Ben Cumhurbaşkanı adayıyım” diye ortaya çıktı. Bunu önce genel başkanıyla paylaştı. Kuşkusuz Kemal Bey bir stepne bulduğu için habere sevindi ve İnce’den bu yolla kurtulmanın mümkün olacağını düşündü ama o sırada aklındaki ana fikir “Önce Erdoğan gitmeli” şeklindeydi. İnce’ye “Bekle sen” dedi ve Temel Karamollaoğlu tarafından sunulan “Çatı adayı Abdullah Gül” formülüne asıldı. Bu formüle dört elle sarılmasının bir başka nedeni daha vardı:

Cumhurbaşkanlığı için erken start veren Meral Akşener’den aldığı “olumlu işaret”ti bu.

Oysa Meral Akşener de başka yerlerden işaret almıştı ve o aklın mimarlarının kim olduğunu, belgeli olarak ispat edemesek de biliyorduk biz. Gerçi şu anda sağ kolu olan Koray Aydın bir buçuk yıl önce “Meral Akşener’i FETÖ’cüler destekliyor” demişti ama Akşener’e “Sorunlu bölgelere girmeden” siyaset yapmayı da öğretmişti o odak.

Meral Akşener hakikaten çok planlı ve “ince” gitti. Önce CHP adayını geciktirmek için ittifak mittifak diyerek hepsini oyaladı, çatı aday için çekilebileceğinin sinyalini verdi. Gül de bu öneriye yatınca Akşener baktı ki işler ciddi, hemen çark ederek “Ben yarışta varım, çekilmem” deyip her şeyi bozdu. Sonuçta istediğini elde etmiş oldu. Kemal Kılıçdaroğlu da yedeğinde tuttuğu İnce’yi “Gel bakalım Muharrem” diyerek aday gösterdi.

Dediğim gibi Pensilvanya yöntemleriyle adaylığı geciktirilen Muharrem İnce şimdi yol alabilmek ve yetişebilmek adına paldır küldür, gaf üstüne gaf yaparak yürüyor.

YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL YA DA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN

Ama siyaset çok farklı. Hele de bir yarışa girdiğinde. “Akşam yenilen hurmalar bugün seni tırmalar” özdeyişini unutmamak gerek.

Muharrem İnce’nin bugünkü sözlerinin tam tersini birkaç yıl önce söylediğini öğrenmekten şaşkına döndük. Her gün bir yenisi ortaya çıkıyor.

Dün bir Meclis konuşmasındaki tartışma esnasında “Neden kadınların başını kapatmaya uğraşıyorsunuz kardeşim, erkekler kadınlar geçerken........

© Türkiye