We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Birden fazla çalışması olanların hangi sigortası geçerli?

4 3 1
18.07.2018

Çalışma hayatında aynı anda hem SSK, hem Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı kapsamında sigortalı olmayı gerektiren durumlar ortaya çıkmaktadır.

Yine birden fazla şirket ortaklığı ya da iş yeri sahipliği nedeniyle birden fazla Bağ-Kur’lu olmayı gerektiren faaliyetler söz konusu olmaktadır. Hâl böyle iken bu konularda kafası karışan okuyucularımızdan çok sayıda soru gelmektedir.

Ancak sınırlı bir yere sahip olan köşemizde tek tek okuyucuların tüm sorularını cevaplamak mümkün olmadığından konuyla ilgili gelen tüm sorular; birden fazla sigortalılık hâlinde geçerli olan sigortalılık türüne rehber niteliğindeki bu yazımızda cevaplanmıştır.

SGK uygulamasında sigortalının 4/1-a (SSK), 4/1-b (Bağ-Kur), 4/1-c (Emekli Sandığı), kapsamında yer alan sigortalılık hâllerinden birden fazlasına aynı anda tabi olmasını gerektirecek şekilde çalışması hâlinde;

  • Sadece 4/1-c (Emekli Sandığı) sigortalılığı geçerli olmaktadır.
  • Sigortalının 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında çalışması yoksa 4/1-a (SSK) sigortalılık esas alınmaktadır.
  • Bu sigortalılığın sona ermesi hâlinde ise 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalılığı esas alınarak bu sigortalılık başlatılmaktadır.

Kişinin birden fazla iş yeri veya şirket ortaklığının bulunması hâlinde ise sadece ilk 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalılığı geçerli sayılacaktır.

Bu durumda diğer ticari faaliyetler için 4/1-b (Bağ-Kur) primi alınmamaktadır. Bağ-Kur (4/1-b) kapsamında sigortalı sayılanların, kendilerine ait veya ortak oldukları iş yerlerinden dolayı SSK (4/1-a) kapsamında sigortalı........

© Türkiye