We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yahudi Ulus Devleti

5 3 2
22.07.2018

Siyonizmin kurucusu Theodor Herzl 1896’da Leipzig ve Viyana’da “Yahudilerin Devleti” (Der Judenstaat) adlı bir kitap yayınladı. Kitap yıllarca siyonist düşüncenin temellerinin atıldığı eser olarak okundu. Herzl’in 1897’de Basel’de topladığı 1. Siyonist Kongre’den 121, 1904’teki ölümünden 114 yıl ve İsrail’in bağımsızlığının 1948’de ilan edilmesinden 70 yıl sonra İsrail Parlamentosu Knesset aldığı bir kararla İsrail’i “Yahudilerin Devleti” ilan etti. Böylece dünyadaki son resmî ırkçı yönetimin Güney Afrika’da sona erişinin üzerinden çeyrek yüzyılı aşkın bir süre geçmişken yeni bir ırkçı devletin mevcudiyeti tescillenmiş oldu.

Kararın içeriğine bakıldığında, zaten İsrail’in fiilen uyguladığı birçok politikanın resmîleştirildiği, bunlar yapılırken de yeni ayırımcı unsurların devletin ana unsuru hâline getirildiği görülüyor.

İsrail denilince, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de sadece Yahudilerin yaşadığı bir ülke algısı oluşuyor. Esasen bu algı yıllar süren titiz bir algı operasyonu sonucunda planlı olarak inşa edilmiş bir yalandan ibaret. Yaklaşık olarak 8 milyon 300 bin olan İsrail nüfusunun t,7’si Yahudilerden oluşurken, geriye kalan nüfusun büyük çoğunluğu Müslüman () ve Hıristiyan (%2) Araplardan müteşekkil. Yahudi olmayanların arasında ayrıca Dürziler, Çerkezler, Ermeniler, Latin kökenliler de var. Söz konusu Yahudi olmayan kesim de İsrail vatandaşı. Bunları işgal altındaki Filistin topraklarında yaşayan insanlarla karıştırmamak lazım. Doğu Kudüs dâhil olmak üzere Batı Şeria ve Gazze’de yaşayan yaklaşık 5 milyon Filistinlinin İsrail vatandaşlığı bulunmuyor. Dolayısıyla çıkartılan bu yasa İsrail’in işgali altında bulunan topraklarda yaşayan Filistinlilere karşı yeni bir ayrımcı uygulama değil. O bölgedeki keyfilik ve hukuksuzluk zaten her........

© Türkiye