We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bizi güldürerek öldürecek!

94 234 165
20.07.2018

Babamın nasıl bir imam olduğunu gittiğim konferanslarda sık sık anlatırım. Kars'ın köylerinde kendisine "Deli Hoca" derlerdi.

Deli demeleri boşuna değildi.

Çünkü sabah namazına gelmeyenleri öğlen namazında minareden tek tek anons ederdi! Bu sebeple babamın imamlık yaptığı köylerde sabah namazlarında cami tıklım tıklım dolardı.

Allah korkusundan değil, babamın korkusundan!

Bir cuma günü babam kürsüde Hazreti Ömer'in hayatını anlatıyor. Hava sıcak olduğu için arkasındaki cam açık. Bir rüzgâr vurdu, okuduğu kitabın sayfaları birbirine girdi.

Yüzündeki paniği görüyorum.

Kitabın sayfalarını hızlı hızlı çevirmeye başladı. Çevirirken bir yandan da zaman kazanmaya çalışıyor. "Hazreti Ömer şey yapıyordu" diyor, kitabın öteki başına kadar çeviriyor. Bulamayınca bu sefer "Tam şey yapacaktı ki" diyerek kitabın bu başına dönüyor.

Bir o yana, bir bu yana çevirip duruyor ama sayfayı bulamıyor. Ama farkında olmadan "Şey yapmak üzereydi, şey yapacaktı" diye konuşup duruyor.

O sırada namaza geç kalan bir Kürt delikanlı geldi yanıma oturdu. Baktı ki babam sürekli "Hazreti Ömer şey yapıyordu", "Şey yapmak üzereydi", "Tam şey yapıyordu ki" diye konuşuyor. Şaşkınlık içinde hafiften kulağıma eğildi, "Hazreti Ömer ne yapıyor Süleyman abe?" diye sordu.

"Valla ne........

© Türkiye