We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Cemal Kaşıkçı olayı ve ikiyüzlülük

22 4 8
12.10.2018

Cemal Kaşıkçı bundan on gün önce, Türk vatandaşı nişanlısıyla evlenebilmesini sağlayacak bir belge almak için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gitti ve binadan bir daha çıkmadı. Olayın ardından konsolosluk, Kaşıkçı’nın kısa bir işlemin ardından konsolosluktan ayrıldığını açıklarken, Türk yetkililer, Kaşıkçı’nın, Suudi Arabistan’dan özel uçakla gelen 15 kişilik bir ekip tarafından öldürüldüğüne inandıklarını söyledi. İktidar medyası bu 15 kişinin görüntülerini, isimlerini, rütbelerini tek tek açıkladı.

Yasin Aktay ve Turan Kışlakçı başta olmak üzere iktidarın kalemleri de köşelerinde Suudi Arabistan yönetimine ateş püskürmeye başladı. Kışlakçı, Kaşıkçı’nın cesedinin parçalara ayrılarak bavullarla dışarı çıkarıldığına inandığını söyledi. Kaşıkçı bir gazeteci. Aslında öyle çok muhalif bir isim de değil. Yıllarca Suud ailesine yakın olarak çalışmış, ülkesinde önemli gazete ve televizyonlarda yöneticilik yapmış bir isim. Ancak veliaht Muhammed bin Selman’ın ülkede gücü ele geçirmesiyle birlikte, yaptığı kısık sesli eleştiriler bile hedef haline gelmesine yetmiş.

Bunun üzerine ailesini de ülkede bırakarak ABD’ye iltica etmiş. Burada eleştirel düşüncelerini dillendirmeye devam etmiş ve The Washington Post gazetesinde yazmaya başlamış. Eleştirel düşünceleri de, aslında radikal bir yerden değil. Suud ailesinin egemenliğine halel gelmeden bir dizi reformlar öneriyor. Selman’ın gücü ele geçirmesinden sonra oluşturduğu baskı ortamına, birçok İslamcı aydının tutuklanmasına karşı çıkıyor. Yemen’e karşı yürütülen savaşın ülkenin çıkarına olmadığını söylüyor.

Dışarıda ise Türkiye’ye yakın........

© Yeni Yaşam