We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İktidarın yerel seçim stratejisi

15 3 9
12.10.2018

Yerel seçimler, Türkiye’deki sistem değişikliğinin son kritik virajlarından biri. AKP-MHP bütün yerel seçim stratejisini bu dönüşümü tamamlamak üzerinden kurguluyor. Muhalefet için ise yerel seçim, demokrasiyi yeniden yerelden inşa ederek ülkede hakim kılma amacı taşıyor.

Son 3 yıldır Türkiye’de yapılan seçimlerin tamamı olağanüstü bir mücadele havasında gerçekleşiyor. Dışarıdan ve içeriden Türkiye’deki sistem değişikliğini tamamlamak üzere çok yönlü bir müdahale var. Sistem, dünya ölçeğinde yeniden kendisini yapılandırıyor. Türkiye, bu değişim çerçevesinde iki temel çizginin mücadelesine sahne oluyor. Eski devletçi kodlar üzerinden daha anti-demokratik ve baskıcı bir yönetim anlayışı ile Türkiye’yi demokratikleştirecek ve her türlü farklılığın barış içinde bir arada yaşamasını sağlayacak iki farklı çizgi. Bu çizgilerden birini AKP-MHP ve onunla birlikte hareket eden Ergenekon, derin devlet yapıları temsil ederken, karşısında HDP’nin temsil ettiği ve demokratik dönüşümü isteyen toplumun en az yüzde 50’si var. Bu iki çizgi arasındaki çelişki ve çatışma çok derin, çok keskin ve çok tarihsel.

HDP’ye yönelik çok yönlü tasfiye saldırılarının nedeni bu mücadelenin keskinliğinden ve HDP’nin temsil ettiği çizginin temel rakip ve karşıt güç olarak algılanmasından kaynaklanıyor. Bu mücadelede güçler arası ciddi bir eşitsizlik var. Bir yandan devletin her türlü zor ve şiddet aygıtı........

© Yeni Yaşam