We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

"Bir maşrapa su" deyip geçmemek lâzım...

77 23 324
14.03.2018

MHP Genel Başkanlığı için adaylığını açıkladığında Türk siyasetine bu kadar tesir edeceği düşünülmedi şüphesiz. Nihâyetinde bir kadın aday ve tecrübeli bir siyâsetçi olarak MHP kongresine ve siyâsete renk katardı, hepsi o kadar.

Öyle olmadı.

MHP iç tüzüğünün gerektirdiğinin üç katı delege imzası çıkınca ortaya ve gittiği her yerde ülkücülerin büyük bir sevgi ve ilgisine mazhar olunca kazın ayağının pek de tahmin edildiği gibi olmadığı ortaya çıktı. Altı üstü bir kongreydi istenilen, gittiği her yerde toplantıları mitinglere dönüştü.

"Ülkücü Cumhurbaşkanı, ülkücü Başbakan ve ülkücü Meclis Başkanı; neden olmasın?" diye soruyordu Merâl Akşener.

Bu sorusunun cevabını ülkücülerden aldı, ülkücüler siyâsî hayatları boyunca ilk kez iktidara inandılar.

Ve galiba buna ilk inanan da MHP Genel Başkanı ve yönetimi olmalıydı ki, kongrenin önüne siyaset, medya ve yargıdan oluşan üçlü bir barikat kurdu, kurdurdu.

Teknik ve taktik zaten hazırdı, her zaman tedâvüle sokulan ve uygulanan bir taktikti, kongre isteyenler haindi, parti ise, "Ya benimsin, ya kara toğrağın"dı.

Türk siyâsî hayatının en uzun kongre tartışması olarak siyâsî tarihimize geçti, Yargıtay, Gemerek, Tosya derken, mahkemelik oldu. Gelecek kuşaklar ibretle okuyacaklar bu sürecin kayıtlarını.

Ve...

Her şey olduğu gibi MHP kongresi de 15 Temmuz denilen kalkışmaya, darbe teşebbüsüne ve ihanete tosladı, hukuk da tabii ki.

15 Temmuz ihanetinden sonra, herhangi birinin ilgili hâkimin kapısını çalıp, "Hâkim Bey, bizim bir kongre dâvâmız vardı, n'oldu acaba?" deme imkânı yoktu, olsa bile cevap belliydi.

O hengâmede havuz medyasında yuvalanan ve gizlenen kripto FETÖ'cüler ve iktidar tetikçileri millette taban bulduğunu bildikleri bir enerjiyi de "fırsat bu fırsat" diyerek arada harcama operasyonuna malzeme yapabilmek için Merâl Akşener üzerinde akıl almaz bir baskı ve iftira kampanyası başlattı. MHP Genel Merkezi için bu durum, 'Kör istedi bir göz, Allah verdi iki göz'dü.........

© Yeniçağ